Civilno tožbo je vložila Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU), ki želi razkriti vse nečednosti vodenja vojne proti terorizmu v času administracije predsednika Georgea Busha. Glede trakov poteka tudi zvezna preiskava, in sicer od januarja 2008. Cia je leta 2007 priznala, da je izgubila dva trakova zaslišanj terorističnih osumljencev, potem ko je zvezno sodišče leta 2005 ukazalo, da je potrebno ohraniti vse informacije v zvezi s postopki proti terorističnim osumljencem v taborišču Guantanamo na Kubi.

Cia je tedaj trdila, da dva trakova nista pomembna, ker se nanašata na zaslišanje ujetnikov, še preden so prišli v Guantanamo. Pri uničenih trakovih naj bi šlo za posnetke zaslišanj Abu Zubajde in Abd al Rahima al Naširija, ki so jih hranili na Tajskem, uničenje pa naj bi ukazal takratni vodja oddelka za tajne operacije Cie Jose Rodriguez mlajši.

Oba osumljenca so mučili s posebno metodo vodnega deskanja, pri kateri pri osebi vzbudijo občutek utapljanja. Metodo je uporabljala že španska inkvizicija, v času Busheve administracije pa je niso opredeljevali kot mučenje, ampak kot "posebno zasliševalsko metodo". Člani Obamove administracije pa metodo poimenujejo mučenje.

Podrobnosti o tem, kaj naj bi bilo na ostalih 90 uničenih trakovih, niso znane, vendar pa se je zvezna preiskava očitno sklenila, saj je zvezni tožilec John Dunham prosil, naj se ne objavljajo nobene informacije v zvezi s trakovi, dokler sam primera ne zaključi. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je dejal, da je novica o uničenih trakovih "žalostna", in ponovil, da v času administracije Baracka Obame ne bo mučenj. Obamova administracija je sicer prav tako v ponedeljek objavila devet doslej tajnih dokumentov.

V dopisih in pravnih mnenjih je bilo navedeno, da ima predsednik v času vojne široka pooblastila za zanikanje ustavnih pravic

Gre za dopise in pravna mnenja iz urada pravnega svetnika v pravosodnem ministrstvu na začetku vojne proti terorizmu, ko je Busheva administracija iskala opravičila za posege v državljanske pravice. Že dva tedna po 11. septembru 2001 so v pravosodnem ministrstvu ZDA razmišljali, kako prisluškovati Američanom brez sodnih nalogov. Med mnenji je tudi to, da ima administracija pravico, da neomejeno izroča osumljence v države, kjer jih bodo mučili.

Mnenja je pripravljal namestnik pomočnika pravosodnega ministra John Yoo, ki je med drugim napisal, da ima predsednik v času vojne proti terorizmu široka pooblastila za zanikanje ustavnih pravic. Po njegovem mnenju četrti amandma k ameriški ustavi, ki ščiti pred neupravičenimi preiskavami in zaplembami, v primerih suma terorizma ne velja več. Yoo je menil, da se lahko omeji tudi pravica do govora kakor tudi pravica do svobodnega tiska. Busheva administracija njegovih mnenj ni vedno upoštevala.