Pobuda za zbiranje podpisov za referendum "ne krepi pozicije Slovenije v mednarodni skupnosti, ne krepi pozicije Slovenije znotraj mediacije, mogoče jo celo onemogoča, tako da v tem ne vidim konstruktivnega dejanja", je po današnji seji OZP poudaril Žbogar. Ob konstruktivni drži vlade in vladnih strank, ki so s sprejetjem sklepa poskušali zadovoljiti skrbi SLS, zdaj pričakuje, da ne bo prišlo do zbiranja podpisov.

Žbogar je tudi na seji OZP opozoril, da je časovnica hrvaškega vstopa v Nato zelo tesna, v primeru zbiranja podpisov pa je resno ogrožen namen članic Nata, da Hrvaška sodeluje na vrhu zavezništva 3. in 4. aprila.

Kot je dodal, države članice zelo pozorno, "z določeno majhno nervozo" spremljajo dogajanje v Sloveniji. Vrh Nata bo potekal ob 60-letnici zavezništva, tam bo tudi novi ameriški predsednik Barack Obama, zato si države članice ne bi želele, da bi ga zaznamovala "majhna kriza", ker Hrvaška ne bi postala članica zavezništva, je dejal Žbogar.

Žbogar je poudaril, da vstop Hrvaške v Nato ni niti kraj niti čas, ko bi se pogajali o meji. Za to so po njegovih besedah drugi načini. Trenutno potekajo pogovori o mediaciji, ki bi lahko pripeljala do rešitve mejnega vprašanja. "Mislim, da bi morali tam predstaviti svoja stališča, kako vidimo meje in stanje na 25. junij 1991," je še dodal in menil, da bi lahko referendum o vstopu Hrvaške v Nato onemogočil tudi prizadevanja v okviru mediacije.