Povedal je, da sta se s hrvaškim zunanjim ministrom Gordanom Jandrokovićem na nedavnem srečanju ob robu varnostne konference v Münchnu dogovorila za nova srečanja v prihodnosti, dogovorila pa sta se tudi, da o srečanjih in njihovi vsebini ne bosta seznanila javnosti. Kot je pojasnil, želijo na ta način umiriti razmere, želijo pa tudi videti, ali lahko državi približata stališča glede predloga Evropske komisije za rešitev vprašanja meje s posredovanjem mediacije.

Ob tem je poudaril, da bodo ti pogovori potekali "samo o dogovoru o mediaciji" in ne bodo govorili o rešitvi za vprašanje meje. Državi se morata namreč "najprej dogovoriti o elementih mediacije", upa pa, da bo ta dogovor mogoče doseči v prihodnjih nekaj tednih.

Dogovor med Slovenijo in Hrvaško o temeljih mediacije bi namreč omogočil Hrvaški, da nadaljuje pristopna pogajanja z Evropsko unijo, Marttiju Ahtisaariju ali kateremu drugemu mediatorju pa, da začne pogovore s stranema in iskati rešitve, je dodal.

Dogovor za mediacijo lahko Slovenija s Hrvaško doseže kmalu

Minister meni, da za dosego dogovora o mediaciji ni potrebno veliko časa, saj ima Slovenija jasno sliko, kako naj bi potekala. Poudaril je tudi, da je za Slovenijo v tem trenutku mediacija edina sprejemljiva opcija, mednarodno sodišče pa ne, med drugim tudi zato, ker odločitve sodišča ne bi bilo mogoče dobiti do konca leta, ko želi Hrvaška skleniti pogajanja z EU.

"Če bi se dogovorili o podrobnostih mediacije," bi se hkrati lahko začela dva vzporedna procesa - Hrvaška bi nadaljevala pristopna pogajanja, dobili pa bi tudi mediacijo, ki bi skušala doseči rešitev za vprašanje meje. Na ta način bi državi "do konca leta imeli na mizi obe rešitvi" - o meji in o koncu pogajanj Hrvaške z EU, je dejal v odgovoru na vprašanja tujih dopisnikov v Bruslju.