Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je napovedal večmilijardno pomoč francoskim avtomobilskim velikanom, da bi ohranili delovna mesta doma, drugod pa bi tovarne zaprli.

Izredne razmere zahtevajo "izredna" srečanja na vrhu

A vendar EU temelji na notranjem trgu, ki ne pozna ovir za pretok blaga, kapitala, storitev in ljudi. Enostranska dejanja lahko vodijo v slabši položaj vse članice, zato je treba ukrepe koordinirati za skupno korist celotne EU, je včeraj Franciji položil na srce predsednik evropske komisije Jose Manuel Barroso.

V Bruselj je zaradi trenutnih razmer prišel predsedujoči EU, češki premier Mirek Topolanek. Napovedal je izredni vrh EU, ki bo v nedeljo, 1. marca, namenjen pa bo razpravi o tem, kako se s krizo spopadajo posamezne države članice. Poleg tega bo maja tudi drugi izredni vrh vseh voditeljev EU. Posvečen bo trgu dela, saj je zadnje mesece ogromno ljudi z vsega sveta izgubilo delo.

Težka naloga za Češko

Zadnje čase so postala v Evropi izredna zasedanja prava modna muha. Predsedstvo želi tako sporočiti, da se dejavno spopada z resnim položajem in da ima stvari pod nadzorom. Nedvomno sporoča tudi, da je bil francoski primer ambiciozen. Običajno se voditelji 27 držav EU med šestmesečnim predsedstvom sestanejo dvakrat, pod Francozi pa so se sestali kar petkrat: ob zagonu Unije za Sredozemlje, zaradi težav med Rusijo in Gruzijo ter zaradi finančne krize.

Češka ne želi zaostajati. Ima pa pri tem češko predsedstvo en problem: mnogi se sprašujejo, ali je Češka sploh kos nalogi predsedovanja, pri čemer svojih dvomov o tem v preteklosti ni skrivala Francija, njena predhodnica na čelu EU. Topolanek je v Bruslju poudaril, da ima Praga podporo Pariza, a še pred nekaj dnevi je češki premier Sarkozyju jasno povedal, da lahko njegovi protekcionistični načrti škodujejo celotnemu evropskemu gospodarstvu in načrtom za njegovo oživitev. Da morda vendarle ni vse v najlepšem redu, potrjuje tudi dejstvo, da sta Sarkozy in nemška kanclerka Angela Merkel v skupnem pismu Topolaneka in Barrosa pozvala k izrednemu srečanju vseh voditeljev konec meseca, čeprav je to namero že izrazila Češka. Tokrat se 1. marca obeta izredni vrh EU, čeprav je marčevski evropski svet, tradicionalno posvečen gospodarskim temam, tako in tako predviden 19. in 20. marca v Bruslju.

Skupna pravila in ožji državni interesi

Pričakovati je, da bo prva marčevska nedelja minila zelo pestro. Topolanek je rekel, da je nemogoče, celo naivno pričakovati, da bi vedno vsi o vsem enako menili. Hkrati je tudi izpostavil razliko med državami: ene so za spoštovanje skupnih pravil EU, druge pa menijo, da izhod ponuja protekcionizem. Barroso bo moral kot predsednik komisije zagovarjati skupna pravila EU, Parizu pa je tudi namignil, da bodo v Bruslju zelo natančno preučili podrobnosti pomoči avtomobilskemu sektorju.

V Bruslju nimajo nič proti pobudam vlad za ohranitev delovnih mest, a pravila konkurence, s tem pa tudi državnih pomoči, je treba spoštovati - tudi zdaj, v hudih časih. Integriteto notranjega trga moramo ohraniti, je prepričan Barroso.