Delež pozitivnih ocen je v primerjavi s prejšnjim mesecem porastel za sedem odstotnih točk, delež negativnih ocen o delu vlade pa se je v primerjavi z novembrom zmanjšal za dobrih 16 odstotnih točk.

***Večji graf najdete tukaj***

Nekaj vprašanj smo v tokratni javnomnenjski anketi zastavili prvič v mandatu te vlade, v nadaljevanju pa jih bomo ponavljali vsake tri mesece. Prvič smo tako anketirance zaprosili, naj z oceno od 1 (nezadostno) do 5 (odlično) ocenijo delo predsednika vlade Boruta Pahorja. Njegova povprečna ocena v decembru je 3,6. Če bo taka ocena obveljala v daljšem časovnem obdobju, med katerim bosta premier in vlada morala sprejemati tudi nepriljubljene ukrepe, bo obveljalo, da je ocena za Pahorja ugodna.

Po enomesečnem delu Pahorjeve vlade pa ni razlogov, da bi trenutno povprečno oceno dela premiera označili za zanj ugodno. Zdi se, da se je Borut Pahor zlasti z odmevnimi kadrovskimi odločitvami, ki jih je sprejemal v tem času, zameril tudi precejšnjemu delu javnosti, na kar kaže tudi njegov padec na lestvici priljubljenosti politikov.


Drnovšek še vedno najboljši premier


Premier Pahor se je tokrat prvič znašel tudi v naboru predsednikov vlad, ki so Slovenijo vodili po osamosvojitvi. Vprašanje, ki smo ga ob tem zastavili, se je glasilo: kateri od dosedanjih premierjev je svojo funkcijo najbolje opravljal. V javnem mnenju še zmeraj velja, da je bil to Janez Drnovšek (53,6 odstotka), sledijo pa mu Janez Janša (32,9 odstotka), Borut Pahor (4,3 odstotka), Lojze Peterle, Anton Rop in Andrej Bajuk.

***Večji graf najdete tukaj***

Slovenija ima tudi nove ministre, anketiranci pa so morali navesti po tri, ki po njihovem mnenju najbolje oziroma najslabše opravljajo svoje delo. V prvi skupini je bila največkrat (23,4 odstotka) imenovana obrambna ministrica Ljubica Jelušič – zdi se, da ji javno mnenje šteje v velik plus, da je takoj po prevzemu funkcije začela razkrivati ozadje posla s patriami. Tudi sicer se je prvič zgodilo, da se je na vrhu lestvice najboljših ministrov znašla ženska. Popularni Jelušičevi na lestvici sledijo gospodarski minister Matej Lahovnik (16,3 odstotka navedb), ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal in prometni minister Patrick Vlačič (oba po 12,8 odstotka navedb).

Toda Kresalova je trenutno tudi na vrhu lestvice ministrov, ki najslabše opravljajo svoje delo (11,6 odstotka), sledita pa ji minister za delo Ivan Svetlik (8,6 odstotka) in okoljski minister Karl Erjavec (7 odstotkov).

***Večji graf najdete tukaj***

Pričakujemo, da se bodo uvrstitve ministrov na obeh lestvicah v prihodnjih mesecih opazno spremenile, saj bo javnost dobila priložnost, da bo delo ministrov ocenjevala skozi konkretne ukrepe in odločitve, ki jih bodo sprejemali posamezni člani vlade. Spomniti velja, da je bil najbolje ocenjeni minister prejšnje vlade ob izteku njenega mandata Gregor Virant.

DeSUS izgublja podporo


Ratingi političnih strank se v zadnjem mesecu dni večinoma niso opazno spremenili. Socialdemokrati so izgubili dve odstotni točki, močno pa je nazadovala upokojenska stranka DeSUS: njena priljubljenost se v zadnjih treh mesecih zmanjšuje, tokrat pa je bilo le 3,9 odstotka takih, ki so navedli, da bi volili to stranko. Okrepili sta se SNS in LDS. Med opredeljenimi volilci ima SD 35-, SDS 29-, Zares 11-, SNS pa 8,5-odstotno podporo.

Poročamo lahko še o enem rekordu: povprečna ocena dela državnega zbora je v decembru 3,23, kar je najvišja ocena dela poslancev doslej. Vprašanje o oceni dela državnega zbora sicer zastavljamo že od začetka leta 1999, a edinole marca 2005 se je zgodilo, da so poslanci za svoje delo prejeli skoraj enako visoko povprečno oceno (3,22).

Ali nam lahko zaupate, katero stranko bi volili, če bi bile v nedeljo volitve v državni zbor?

okt 08 nov 08 dec 08
DeSus 9,7 6,7 3,9
LDS 1,9 3,5 4,9
SDS 22,8 23,6 23,8
SLS 2,4 1,3 1,9
SNS 5,1 5,3 7,1
SD 30,1 31,1 29,0
Zares 11,6 8,8 9,0
Drugo 2,2 3,0 2,7
ne vem 8,5 11,8 10,6
ne bi volil 2,8 4,9 7,2