Varovanje človekovih pravic je postalo pomembno sporočilo, ki ga lahko razberemo iz govorov predsednika republike, pa tudi drugih politikov, je povedala Čebašek Travnikova. Želi si, da bi to postalo tudi vodilo pri delovanju nove vlade, katere ministre in ministrice bo kmalu povabila na delovna srečanja in jim, kot je dejala, predstavila najbolj pereče probleme.

Letošnje leto je sicer za varovanje človekovih pravic posebej pomembno, saj praznujemo dve okrogli obletnici - 60-letnico sprejema Splošne deklaracije človekovih pravic in 15-letnico sprejema slovenskega zakona o varuhu človekovih pravic. To sta po mnenju Čebašek Travnikove dokumenta, na katerih temelji delovanje varuha, in predstavljata okvire njegovega dela.

Na sprejemu, ki so se ga udeležili skoraj vsi člani nove vlade, je varuhinja omenila zakone, ki so bili sprejeti in ki po njenih besedah pomenijo pomemben prispevek k varovanju človekovih pravic. Odnosi med policijo in državljani se po njenem mnenju urejajo, kažejo pa se tudi premiki pri zmanjševanju diskriminacije, je zatrdila.

Opozorila pa je, da jo skrbijo druga področja in pojavi, kot so nedorečena zakonodaja in zakonodajni postopki, kršitve pravic otrok, starejših ljudi, invalidov in hendikepiranih, nezadostna skrb države za okoljsko problematiko, naraščajoča socialna stiska in poskusi zmanjševanja avtoritete in neodvisnosti nadzornih institucij.

Ob tej priložnosti je Čebašek Travnikova poudarila pomen sil, brez katerih si dobrega delovanja varuha po njeno ni mogoče predstavljati. "To so civilna družba, nevladne organizacije in dobro misleči posamezniki na eni strani ter mediji na drugi," je dejala. Izrazila je zadovoljstvo, da je organizacija za medije jugovzhodne Evrope na Dunaju sporočila, da bo letošnjo nagrado za človekove pravice podelila slovenski publicistki, pisateljici in zagovornici človekovih pravic Spomenki Hribar.