Težišče svetovnega diplomatskega dogajanja se za teden dni seli v New York, kjer se danes začenja splošna razprava v generalni skupščini OZN z nagovori predsednikov, premierjev in drugih visokih predstavnikov 192 držav članic. Danes popoldan po slovenskem času bo prvi govoril generalni sekretar OZN Ban Ki Moon, takoj za njim pa ameriški predsednik George Bush.

To bo Bushev osmi in zadnji nastop v generalni skupščini, kjer je z govorom leta 2002 začel tlakovati diplomatsko pot za napad na Irak, ki je najbolj zaznamoval njegovo predsedovanje. Tokrat bo predvidoma govoril o Iranu, Severni Koreji, Bližnjem vzhodu in drugih žariščih, s katerimi se bo ukvarjal še štiri mesece, nato pa jih bo prepustil svojemu nasledniku.

Ahmadinedžad zopet dviga prah

V New Yorku bo tudi eden od obeh mogočih naslednikov, republikanski predsedniški kandidat John McCain, ob njem pa njegova podpredsedniška kandidatka Sarah Palin. McCain bo guvernerko Aljaske jutri vpeljal v najvišje politične kroge, potem ko je sama povedala, da se ni srečala še z nobenim tujim voditeljem. Spoznala naj bi predsednike Iraka, Gruzije, Pakistana in Ukrajine ter premierja Indije.

Za Bushem bo v OZN danes govoril predsedujoči evropskemu svetu, francoski predsednik Nicolas Sarkozy, pozneje danes pa tudi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. Lani je z govorom na univerzi Kolumbija dvignil veliko prahu in tudi letos ne bo ostal neopažen. Nasproti poslopja OZN so že v nedeljo postavljali ograje za protestni shod judovskih organizacij proti Ahmadinedžadu, ki se je večkrat javno zavzel za uničenje Izraela. Shoda bi se po prvih napovedih morali udeležiti tudi Palinova in senatorica Hillary Clinton, a je v vroči predvolilni kuhinji vse skupaj padlo v vodo. Če ne bo kakšnega presenečenja.

Lobiranje Kosova in Srbije

Tudi mimo trenutne finančne krize svetovni voditelji ne bodo mogli, saj zelo ogroža globalne cilje zmanjševanja revščine. Govorili bodo tudi o zastali reformi varnostnega sveta. Po hodnikih OZN bo prvič v zgodovini splošnih razprav generalne skupščine hodila uradna kosovska delegacija. Kosovo sicer ni član OZN, vendar ima v prostorih svetovne organizacije lahko dvostranske sestanke. Njegova delegacija bo v New Yorku lobirala za nadaljnja priznanja. Doslej je Kosovo priznalo 47 članic OZN.

Srbija bo po drugi strani v teh dneh iskala nadaljnjo podporo svoji resoluciji, s katero bi generalna skupščina vprašanje samostojnosti Kosova napotila v presojo Meddržavnemu sodišču v Haagu. O resoluciji naj bi glasovali prihodnji mesec.

Danes bo v New Yorku potekalo tudi srečanje šesterice o iranskem jedrskem programu ter vrsta dvostranskih srečanj.

Meščane so ob začetku zasedanja pričakale običajne zapore cest v bližini OZN, povečana količina diplomatskih povork in pozivi, naj se raje prevažajo s podzemno železnico. Nekaj ur pred prihodom Busha so imeli včeraj na letališču JFK varnostni preplah. Izkazalo se je, da sta v eni od potovalk predmeta, ki sta granatam zgolj podobna.