Pri Petrolu in Energetiki pravijo, da v jeseni predvidevajo le minimalne podražitve za odjemalce zemeljskega plina, in sicer za toliko, kolikor se bodo podražile cene uvoznikov tega energenta v Slovenijo. V bližnji prihodnosti napovedujejo tudi spremembe cen toplote predvsem zaradi povišanja cen premoga zaradi visokih cen prevoza pri ladijskih prevoznikih in zaradi spreminjanja tečaja dolarja. Bolj konkretnih ocen ne dajejo, saj pravijo, da je trg trenutno zelo nepredvidljiv.

Milan Šturm iz Eco Consultinga je bil bolj konkreten, za zemeljski plin pričakuje dvig cen zemeljskega plina za 10 do 20 odstotkov, in sicer že oktobra ali novembra. V zadnjem letu je cena narasla v povprečju za dobrih 20 odstotkov.

Po analizi, ki jo je naredila Energetika Ljubljana, primerjava končnih cen energentov, kjer je upoštevana kurilnost posameznega energenta, pokaže, da je v Ljubljani najcenejša oblika ogrevanja daljinsko ogrevanje iz vročevodnega sistema (4,39 evra na kilovatno uro), sledi daljinsko ogrevanje z zemeljskim plinom (6,34 evra), nato ogrevanje z ekstra lahkim kurilnim oljem (9,26 evra), najdražje pa je ogrevanje s tekočim naftnim plinom (9,97 evra). Šturm ob tem izpostavlja še ogrevanje na lesno biomaso. "Za ljudi, ki ne živijo v mestih, je zagotovo najcenejše ogrevanje na polena, ki pa ne nudi takšnega "udobja" kot, denimo, ogrevanje na kurilno olje, saj moramo biti doma, da lahko sproti polnimo peč. Bolj udobno in še vedno poceni je ogrevanje na sekance ali lesne pelete, je pa res, da je naložba v peč, ki omogoča to gretje, nekoliko višja," pravi Šturm.

Ravno na ceno sekancev in peletov vpliva tudi dolžina kurilne sezone, saj so cene leta 2007, ko je bila zima bolj mila, padle pod 200 evrov na tono, čeprav so bile oktobra 2006 cene že 267 evrov na tono peletov.

Na ceno torej vpliva razmerje med ponudbo in povpraševanjem tako kot pri utekočinjenem naftnem plinu, kjer cena praviloma naraste oktobra in novembra, spomladi pa spet pade. Za koliko naj bi se cene v prihodnjih mesecih dvignile, Šturm ni hotel špekulirati.

V zadnjih treh letih se je najmanj spremenila cena daljinskega ogrevanja z vročo vodo, predvsem v zadnjem letu pa sta najbolj poskočili ceni ekstra lahkega kurilnega olja in tekočega naftnega plina. Liter kurilnega olja je lanskega 11. septembra pri Petrolu stal 0,635 evra, letošnjega 9. septembra pa je cena znašala 0,840 evra, kar je dvig za 32 odstotkov. To je sicer že nekoliko nižja cena, kot je veljala julija, ko je presegla 0,97 evra. Cena kurilnega olja je odvisna od cen surove nafte na svetovnih trgih, ki so v zadnjem času padle, in gibanja tečaja dolarja, ki trenutno dobiva na vrednosti. Ker ceno sestavljajo tudi trošarine, ki jih vsake 14 dni določa vlada, je težko napovedati, ali bodo cene padle. "Če bo vlada trošarine pustila pri miru, lahko cene tudi padejo," pravi Šturm.