Brez dokumentov o izboru Elbita

Maja 2006 obrambno ministrstvo preizkusi oba oklepnika - pandur II (Sistemska tehnika) in patria AMV 8x8 (Rotis). Po ugotovitvah protikorupcijske komisije se izkaže, da je ministrstvo za obrambo med testiranjem in ocenjevanjem ponudb dajalo neutemeljeno prednost ponudbi Rotisa (Patria).

Junija 2006 ministrstvo po koncu testiranj sporoči, da sta obe ponudbi ustrezni, čeprav Sistemska tehnika vozila krpan sploh še nima izdelanega in čeprav v tistem času Rotis (Patria) v Sloveniji sploh nima proizvodnih zmogljivosti. Po nekajmesečnem iskanju le objavijo, da bo oklepnike patria izdelovalo Gorenje.

Jeseni 2006 se začnejo pogajanja s Patrio. Ministrstvo med pogajanji popolnoma spremeni konfiguracijo oklepnikov, ki jih bo kupilo, kar pomeni, da so predmet naročila popolnoma spremenili. Razpisa obrambno ministrstvo kljub temu ne spremeni in decembra 2006 sklene pogodbo s Patrio.

Oborožitev oklepnikov je proti pričakovanjem označena s stopnjo tajnosti. Čeprav pride na dan, da bodo patrie oborožene bistveno šibkeje, kot je bilo zahtevano v razpisu, je cena dosegla 278 milijonov evrov. Poleg tega kar 25 kupljenih oklepnikov sploh ne bo oboroženih oziroma opremljenih.

Kot dobavitelj oborožitvenih postaj za oklepnike je izbran izraelski Elbit, ki pa daljinsko vodenih postaj sploh nima v serijski proizvodnji, ampak v prototipni izvedbi. Glavni pogajalec na MORS, brigadir Dragan Bavčar, pove, da ni nobenega dokumenta, ki bi pokazal kdaj, kako in zakaj so kot dobavitelja orožja izbrali Elbit. Zdaj so se na testiranjih pokazale napake pri delovanju Elbitovih oborožitvenih postaj.

Ponudba na finskem prenosnem računalniku

Mesec dni po podpisu pogodbe, v začetku februarja 2007, Patria nakaže 2,3 milijona evrov kot provizijo pri oklepniškem poslu v Sloveniji avstrijskemu poslovnežu Wolfgangu Riedlu. Ta denar nemudoma nakaže Walterju Wolfu, ki ga razprši v Liechtenstein, Kanado in na Tajsko.

Wolf opravi tudi gotovinski dvig v višini 300.000 evrov. Za tem denarjem se izgubi vsaka sled. Vprašanje, ki se postavlja, je, zakaj je Wolf potreboval 300.000 gotovine in ali je ta gotovina prečkala avstrijsko-slovensko mejo.

Februarja 2007 slovensko policijo avstrijski Interpol obvesti o sumljivih Wolfovih transakcijah. Slovenska policija ne naredi popolnoma nič.

Finska policija 13. maja 2008 v obratih Patrie izvede hišne preiskave in aretira več uslužbencev Patrie. V priporu se zaradi možnosti vplivanja na priče in uničevanja dokazov znajdeta Reio Niitynen, predstavnik Patrie za Slovenijo, in Heikki Hullkonen, izvršni podpredsednik Patria Vehicles.

19. maja 2008 slovenska policija končno odgovori na depešo Interpola. Slovenski odgovor pravi, da ne razpolagajo s podatki, za katere prosi avstrijski Interpol.

Finska policija med hišnimi preiskavami pri Patrii na prenosnem računalniku najde tudi ponudbo Sistemske tehnike za posel 8x8. To nakazuje na možnost, da je bila Patria seznanjena s ponudbo konkurence in da tekma med ponudnikoma v Sloveniji ni bila poštena. Finska in avstrijska policija zaradi najdbe ponudbe Sistemske tehnike pri Patrii začneta preiskovati sum industrijskega vohunjenja.

V Sloveniji vladna koalicija vloži vse napore v zaustavitev parlamentarne preiskave v zadevi Patria. Na koncu izkoristijo poslovniško možnost in predsednika komisije Milana M. Cvikla (SD) razglasijo za pričo v postopku, zaradi česar ne more biti več predsednik komisije. Delo komisije je zaradi tega pred poletjem 2008 ustavljeno.

Sodišče v Helsinkih konec julija 2007 sprejme sklep o aretaciji Wolfganga Riedla in Walterja Wolfa v odsotnosti.

Obrambni minister Karl Erjavec in Janez Janša trdita, da preiskava na Finskem ni povezana s poslom Patrie v Sloveniji.

Glavni finski preiskovalec Kaj Erik Björquist pove: "Vemo, da je denar šel v Avstrijo, in sumimo, da je bil od tam del tega denarja predan vašim uradnim osebam v Sloveniji. Zdaj to preiskujemo."