V Sloveniji vsak dan pet ali šest ljudi umre zaradi srčnega zastoja, ki predstavlja najpogostejši vzrok smrti pri nas. S hitro prepoznavo tega in drugih ogrožajočih stanj ter primernim ukrepanjem lahko rešimo življenje. Vendar pa bi ponesrečencu pomagal le eden od desetih mimoidočih. Razlogi so različni: ljudje ne vedo, kaj storiti, in se bojijo, da bi ponesrečencu škodili. V trenutku nesreče jih pogosto zagrabi panika.

Neprofitni projekt Za življenje! se proti temu bori z nudenjem brezplačnih tečajev prve pomoči za posameznike in organizirane skupine (v podjetjih, organizacijah, društvih, šolah in vrtcih). »Naša želja je, da bi čim več laikov znalo nuditi prvo pomoč,« pove Alja Četina , vodja projekta. »Poudarek naših tečajev je na praktičnem delu, v okviru katerega laiki sami večkrat izvedejo pravilne postopke oživljanja. S tem zmanjšamo strah pred nudenjem prve pomoči ter pripomoremo, da v primeru nesreč in nujnih bolezenskih stanj več laikov priskoči na pomoč.«

Zavedajoč se dejstva, da znanje prve pomoči hitro zbledi in da nesreča nikdar in nikjer ne počiva, so se projektu pridružili tudi na Loteriji Slovenije in organizirali tečaj obnovitve znanja s tega področja za svoje zaposlene. Kot je dejal Franci Križan iz Loterije Slovenije, so bili prijetno presenečeni nad profesionalnim pristopom demonstratorjev. »Ne le da odlično poznajo problematiko, ampak jo znajo tudi na zanimiv in privlačen način podajati. Res vseh čestitk vredna ideja študentov medicine in hkrati bodočih zdravnikov. Upam, da bo projekt zajel vso Slovenijo, saj ponuja pridobivanje znanja, ki bi si ga nujno moral lastiti vsakdo med nami,« je še dejal v pohvalo. zm