Skrbite za redno čiščenje, zračenje, razkuževanje, pospravljanje in vzdrževanje vseh prostorov, kjer imamo opraviti s hrano. Hrana in pijača morata biti zaščiteni pred umazanijo, prahom, močno svetlobo, toploto, izpušnimi plini, žuželkami, plesnijo, strupi in kemikalijami ter drugimi (potencialno) škodljivimi vplivi.

Surovo meso, ribe in morske sadeže hranite ločeno od drugih živil. Pred pripravo surovega mesa, rib in morskih sadežev ter po njej nože, deske in morebitni preostali pribor ali posodo dobro operite z vročo milnico in splaknite v obilici hladne vode.

Sveže sadje in zelenjavo dobro operite (tisto, ki ga ne lupite, lahko tudi z vročo vodo) s tekočo vodo, po potrebi pa tudi obrišite.

Živila iz embalaže, ki je strgana, preluknjana, počena, pušča ali je kako drugače poškodovana, udarjena oziroma napihnjena, niso primerna za uživanje.

Temperatura v shrambi ne sme preseči 12 stopinj Celzija, v hladilniku 5 stopinj, v zamrzovalniku pa naj bo pod -18 stopinj Celzija. Zmrznjeno meso, ribe in morske sadeže pred pripravo popolnoma odtajamo in jih potem ne zamrzujemo več. Meso, ribe in morske sadeže hranimo v najbolj hladnem delu hladilnika. Tudi jajca, mleko in mlečni proizvodi sodijo samo v hladilnik.

Meso, jajca, ribe in morske sadeže zaužijmo čim bolj sveže, najbolje takoj, ko so kuhani ali pečeni. Ostanke dobro pokrijmo in ohladimo ter najpozneje v uri ali uri in pol spravimo v najbolj hladen del hladilnika (ne v zamrzovalnik, če smo jih enkrat že odtajali). Meso, ribe in jajca pred ponovno uporabo hitro in temeljito pogrejemo in jih takoj nato tudi zaužijemo. Hrana, ki dalj časa stoji, mora biti dobro ohlajena, da ne postane leglo bakterij.

Živila konzervirajte in sterilizirajte s kuhanjem v loncu na visok tlak. Zadostuje 30 sekund vrenja pri temperaturi 120 stopinj Celzija.

Pred pripravo mesa ali rib in morskih sadežev pa tudi po njej si vselej temeljito umijte roke, zlasti preden se dotikate drugih živil. Ostanke postane oziroma pokvarjene hrane takoj zavrzite in jih ne hranite v kuhinji, jedilnici, hladilniku ali shrambi. Vsako najmanjšo poškodbo kože pred kuho ali pripravo jedi zavarujte z obvezo ali obližem (rokavice).

Hrano zavarujte pred naglimi temperaturnimi spremembami, ker se lahko začne razkrajati in kvariti. Upoštevajte, da je lahko onesnažena, pokvarjena ali celo strupena hrana povsem običajnega, nespremenjenega videza, vonja in okusa, njena škodljivost pa se odrazi šele po zaužitju.