Ugotovitve so prišle na dan le dan potem, ko so morali pri Monsantu objaviti podatke o preizkusih varnosti. V to so jih prisilili nasprotniki gensko spremenjene hrane. Izsledki raziskave se pridružujejo drugim dejstvom, ki kažejo na to, da lahko gensko spremenjeni pridelki škodijo zdravju, pa tudi okolju.

Podatke, ki so jih objavili pri Monsantu, je preučil francoski raziskovalec Gilles-Eric Seralini z univerze Caen. Včeraj je pozval k novim študijam, da bi preučili dolgoročne poškodbe organov. "Kar so nam pokazali, definitivno ni dokaz toksičnosti, vendar pa obstajajo znaki zastrupitev,“ je povedal za revijo New Scientist. "Prepričan sem, da tu ni akutne zastrupitve, vendar pa ne morem reči, da ni nobenih kroničnih učinkov.“

Eksperimente so izvedli Monsantovi raziskovalci treh sevov gensko pridelane hrane. Dva od teh vsebujeta gen za Bt protein, ki rastlino varuje pred zajedalci, en pa je bil tako gensko spremenjen, da bi bile rastline odpornejše na uničevalce plevela. Vsi trije sevi so v Ameriki splošno razširjeni, medtem ko je le eden pogost tudi v Evropi (večinoma v Španiji).

Monsanto je objavil podatke potem, ko so ga k temu preko sodišča prisilili okoljevarstveniki, med drugim tudi Greenpeace. Seralini je še ugotovil, da so imele podgane, ki so jih hranili z gensko spremenjeno koruzo, značilne znake poškodb jeter in ledvic. Vsak sev je bil povezan z nenavadno veliko vsebnostjo hormonov v krvi in urinu podgan, ki so jih tri mesece hranili z gensko spremenjenimi pridelki.

Splošna ugotovitev analize se glasi: "Te substance niso bile še nikoli sestavni del človeške ali živalske prehrane, zato so njihovi učinki na tiste, ki bi jih uživali daljša časovna obdobja, še neznani.“