O razliki med belim in rjavim sladkorjem smo povprašali doc. dr. Natašo Fidler Mis, vodjo službe za nutricionistiko, dietetiko in bolniško prehrano na Pediatrični kliniki v Ljubljani. Povedala nam je, da je rjavi sladkor pravzaprav beli sladkor, ki so mu dodali melaso, gost sirup, bogat z vitamini in minerali, ki je stranski proizvod pri pridobivanju sladkorja iz sladkornega trsa. Rjavi in beli sladkor se po svoji energijski vrednosti in sestavi tako razlikujeta le minimalno. "Rjavi sladkor je za 2,2 odstotka manj kaloričen od belega, vsebuje 18-krat več vode ter poleg saharoze tudi nizke količine fruktoze in glukoze (teh beli sladkor ne vsebuje, op. p.) ter nekoliko več mineralov kot beli sladkor," je pojasnila Fidler-Misova.

Ločiti pa moramo tudi med navadnim in nerafiniranim, surovim rjavim sladkorjem. Slednji je najbolj zdrav, saj ne vsebuje kemikalij, kot so natrijev hidroksid, kalcijev oksid in žveplov dioksid, ki jih uporabljajo pri "beljenju" sladkorja. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema. Nerafinirani rjavi sladkor je najbolj sprejemljiv tudi z ekološkega vidika. "Proizvodnja surovega sladkorja zahteva manj energije, pri pridelavi pa se proizvede tudi manj odpadkov in kemikalij. Beli sladkor je ekološko bolj sporen, najbolj sporen pa je rjavi sladkor, saj gre za rafinirani beli sladkor, pomešan z melasnim sirupom," pravi Fidler-Misova. Surovi in rafinirani sladkor pa se razlikujeta tudi po izvoru in tehnologiji ekstrakcije. Surovi sladkor nastane v prvi fazi ekstrakcije pri predelavi sladkornega trsa, beli sladkor pa lahko nastane tako z rafinacijo surovega sladkorja kot z ekstrakcijo saharoze iz sladkorne pese.

Nataša Fidler Mis opozarja, da bi se bilo treba rafiniranemu sladkorju povsem izogniti. "Človek je v svoji evoluciji užival sladkor iz naravnih živil. Rafinirani sladkor, ki ga dodajajo hrani in pijači, s prehranskega stališča ni potreben in predstavlja poslabšanje prehranskih navad s številnimi neugodnimi učinki za zdravje." Dodajanje sladkorja, tako rafiniranega kot surovega, odsvetuje zlasti sladkornim bolnikom. Priporoča, naj se namesto s sladkorjem raje posladkajo z živili, ki vsebujejo naravno prisotni sladkor, na primer s svežim ali suhim sadjem.