Toda zakon je glede načina ugotavljanja podlage za septembrsko uskladitev pokojnin še razmeroma natančen, ni pa dovolj natančen glede tega, kako se septembrska uskladitev pokojnin upošteva pri januarski. Podrobnejšo "tehniko" tega usklajevanja je namreč prepustil posebni metodologiji, ki jo mora predpisati zavod v soglasju z vlado. Osnutek te metodologije je že strokovno usklajen med predstavniki zavoda, ministrstev za delo in za finance ter urada za makroekonomske analize, politično pa tudi s predstavniki DeSUS. Včeraj so ga obravnavali in sprejeli na upravnem odboru zavoda, formalno soglasje k predlogu metodologije mora izdati vlada, v petek (13. julija) pa naj bi ga sprejela in potrdila tudi skupščina zavoda. S sprejemom te metodologije se mudi zato, da bi bila še pred dopusti pripravljena za normalno izvedbo septembrske uskladitve pokojnin.

Predlog "računske tehnike" za septembrsko in januarsko uskladitev je upravnemu odboru razložil svetovalec generalnega direktorja zavoda Jože Kuhelj . Pri ugotavljanju neskladij v gibanjih povprečnih plač in pokojnin, izplačanih v prvih sedmih mesecih letošnjega leta, v primerjavi s povprečjem preteklega leta (za septembrsko uskladitev), bodo po tej metodologiji upoštevali naslednje podatke: stopnjo rasti povprečnih plač vseh zaposlenih na podlagi uradnih statističnih podatkov o višini bruto plač, zmanjšanih za povprečno stopnjo prispevkov in davkov; pri stopnji rasti povprečnih starostnih pokojnin pa bodo upoštevali zgolj učinke uskladitev po 150. členu, ki jih najbolj verodostojno odraža stopnja rasti najnižje pokojninske osnove. Podatek o porastu pokojnin v letošnjih prvih sedmih mesecih v primerjavi z lanskim povprečjem je že znan in znaša 6,1 odstotka. Ocene o gibanju plač v letošnjem letu pa so različne. Po nekaterih naj bi se povprečna plača v prvih sedmih mesecih povečala za 8,2 odstotka v primerjavi z lanskim povprečjem, uradni statistični podatek o tem porastu za obdobje januar-julij 2001 pa bo na razpolago šele sredi septembra, ko bo znana višina julijske izplačane plače. Po predlagani metodologiji naj bi ugotovljeno razliko v stopnjah rasti povprečnih plač in pokojnin s septembrsko uskladitvijo odpravili tako, da se ne bi vlekla še naprej do konca leta.

Trenutno razpoložljive ocene gibanj plač v letošnjem letu kažejo, da bo v septembru treba pokojnine povečati za približno 5 do 6 odstotkov, da bi do konca leta uskladili gibanja povprečnih plač in pokojnin v mejah, ki jih določa zakon. Za ta namen bo morala država iz proračuna zagotoviti dodatnih 6 do 8 milijard tolarjev, odvisno od tega, kolikšen bo dejanski porast plač v prvih sedmih mesecih letošnjega leta, ki bo znan sredi septembra.