Najnovejša spoznanja, ki so jih predstavili na nedavnem toksikološkem kongresu v San Franciscu, dovoljujejo domnevo, da ozon res povzroča astmo.

Pljučni specialist Charles Plopper s kalifornijske univerze je pojasnil, da so raziskave pokazale, da ozon spreminja strukturo bronhijev in pljuč opic rhesus. Iz tega bi lahko sklepali, da je tako tudi pri otrocih. Plopper in njegova skupina so najprej mlade opice rhesus izpostavili prahu hišnih pršic, enemu značilnih povzročiteljev alergij.

Živali so težko dihale, dihalne poti so bile zožene, prišlo je do sprememb v imunskem sistemu.

Potem so raziskovalci opice izpostavili količini ozona, kakršno izmerijo ob vročih dneh v glavnem mestu Mehike. Ozon je imel dramatičen učinek, pravi Plopper. Spremenil je tkivo dihalnih poti tako močno, kot se nikoli ne zgodi pri pršicah.

Po petih mesecih, v katerih so v časovnih presledkih opice izpostavljali ozonu, se je pokazalo za 65 odstotkov več sprememb dihalnih organov, v dihalnih poteh pa se je povečalo število živcev. Mišice v bronhijih so bile spremenjene, snovi, ki celice branijo pred oksidacijo, skoraj ni bilo več. Charles Plopper zato pravi: "Po našem mnenju je struktura dihalnih poti očitno bistvena za to, kako in ali se razvije astma pri otrocih."

Ostaja pa nerešeno vprašanje: astma je v industrijskih državah še vedno v porastu, čeprav je zrak tam zdaj mnogo bolj čist.

Seveda pa na nastanek astme vpliva še več dejavnikov. Avstralski znanstveniki so odkrili, da je v oblakih kumulonimbusih do 12-krat več cvetnega peloda na liter zraka kot v krajih, kjer ni bilo neviht. Opazili so, da poišče ob takih nevihtah zdravniško pomoč več astmatikov kot sicer. Ne ravno zanemarljiv dejavnik pri nastanku astme so tudi stanovanjske razmere, še posebej, če je oseba že nagnjena k astmi. Raziskava univerze Turku na Finskem je to jasno pokazala: vlažni prostori so strup za bronhije, predvsem če rastejo glivične plesni skrito, na primer za tapetami. Glivični trosi povzročajo vnetje dihalnih poti. Oslabljeni imunski sistem je takrat občutljivejši že za normalni prehlad. Tudi pri opremi stanovanja bi morali astmatiki paziti. Stanovanje, nabito z rastlinami različnih vrst, lahko sproži napade astme, ker listi proizvajajo vlago.