Predsednik občinske komisije za vloge in pritožbe je nadaljeval: "Ker deset mesecev po pobegu družine še nič ne kaže, da jim bo kdor koli v tej državi zares učinkovito pomagal, in ker moram žal povedati tudi, da si je mati treh mladoletnih otrok pred dnevi stregla po življenju, nam res ne preostane drugega, kot da o tem primeru odkrito spregovorimo vsaj na občinskem svetu in primer obelodanimo javnosti." Na sejo so povabili tudi predstavnike policije, tožilstva in varuha človekovih pravic, ki naj bi jim pomagali poiskati odgovore na vprašanja, kdo in kako bo bolj učinkovito in ne le pravno-formalno pomagal pregnani družini. V iskanju odgovorov so številni razpravljalci ugotavljali, da gre za izjemen primer. Ugotovili so, da je počasnosti in neučinkovitosti dosedanjega reševanja primera, kljub temu da naj bi vsi pristojni opravili vse, kar je bilo v njihovi moči, botrovalo parcialno reševanje zapleta. Zato so sklenili, da se mora v primer, ki je že zdavnaj prerasel občinske meje, vključiti tudi vlada.

V občini so nemočni

Nanjo so naslovili tudi zahtevo, da naj jim pri obravnavi "zadeve Šoštarič" odgovori na vprašanja: Ali so bili v tem primeru v celoti uporabljeni vsi ukrepi za zavarovanje ustavno zajamčene pravice do varnosti državljanov in nedotakljivosti premoženja? Na kakšen način ima urejeno bivanje v Sloveniji novi stanovalec pritličja na Kersnikovi 2 v Domžalah, ki nima slovenskega državljanstva, in ali ima dovoljenje za orožje?

Okrajnemu sodišču v Domžalah so na osnovi obtožnih predlogov pristojnega državnega tožilstva predlagali izredno pospešitev kazenskega postopka. Odgovore od vlade in sodišča pričakujejo do konca tega meseca, ko se bodo odločali o nadaljnjem ukrepanju. Po posvetovanju s pravnimi strokovnjaki bodo morda zaradi prepočasnega in neučinkovitega ukrepanja podali tudi ustavno pritožbo, so še zapisali v sklepe. Več razpravljalcev je namreč poudarilo dejstvo, da ne morejo verjeti niti sprejeti, da ob tako neprikrito izrečenih grožnjah (pred policijo) ljudi s kriminalno preteklostjo, ki nimajo niti slovenskega državljanstva, v naši državi nihče ne more učinkovito zaščititi domačih državljanov.

Grozijo tudi svetnikom

Člani svetniške skupine SDS so predstavnika policije povprašali tudi o tem, koliko so na policiji seznanjeni s sumi pranja denarja ter proizvodnje in preprodaje drog, kar naj bi se dogajalo v Kersnikovi, saj naj bi primer dregnil v leglo organiziranega kriminala. Svetniki so povedali, da so ob obravnavi problematike drog, kjer se je pojavilo tudi ime lastnika dela hiše, ki ustrahuje družino Šoštarič, tudi sami prejeli grožnje. Tokrat pa so odločeni, da bodo šli do konca. Božidar Fekonja , komandir domžalske policijske postaje, je svetnikom zatrdil, da so domžalski policisti ves čas ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi, Savica Pureber , višja državna tožilka, pa je povedala, da so po neuspešnem poskusu poravnave pri okrajnem sodišču v Domžalah vložili dva obtožna predloga. Prvega zoper I. A. zaradi kaznivega dejanja ogrožanja varnosti, drugega zoper izgnanega zaradi kaznivega dejanja lahke telesne poškodbe.

Po lestvi iz stanovanja

Družina Šoštarič je stanovanje v nadstropju dvostanovanjske hiše na Kersnikovi 2 v Domžalah kupila avgusta leta 1994. Tam so mirno živeli do 26. marca lani, ko so se v pritličje hiše priselili novi stanovalci, ki so jim takoj po vselitvi, kot so v pritožbi na občinsko komisijo zapisali Šoštaričevi, prepovedali in začeli omejevati prehod iz stanovanja, uporabo skupnih prostorov, kleti, dostopa do vrta... Novi stanovalci so stanovanje pridobili na osnovi menjalne pogodbe, ki jo je delniška družba Toko Line lani sklenila z Bosiljko Adilović. Šoštaričevi so pri urejanju medsosedskih odnosov prvič na pomoč poklicali policijo 3. julija lani, nekaj manj kot dva tedna pozneje pa so morali zaradi groženj bežati iz stanovanja po lestvi. Do najhujšega incidenta, ki se je zgodil 2. septembra, ko so Šoštaričevi zaradi strahu za lastna življenja dokončno zbežali iz lastnega stanovanja, je policija posredovala še nekajkrat. Vselej v skladu s pooblastili, kot je zatrdil komandir policijske postaje.