Vse hitrejši tempo življenja očitno vsakemu človeku prinaša nove in nove življenjske izzive. Stresu smo izpostavljeni povsod. Napetosti se iz dneva v dan kopičijo v organizmu, zato ni čudno, da je večina ljudi kronično utrujena, da so nenehno napeti in se pogosto slabo počutijo.

Vsi vemo, da je stres glavni vzrok večine težav, ki pestijo sodobnega človeka. Stres dokazano zmanjšuje naše psihofizične sposobnosti, slabi organizem in zmanjšuje učinkovitost ter zbranost duha. Tudi medicina trdi, da je vsaj 85 odstotkov vseh bolezni psihosomatskega izvora, kar pomeni, da je v osnovi velike večine bolezni prav stres. Napetosti in stresi, ki nastanejo kot posledica vsakodnevnih preobremenitev, se kopičijo v organizmu ter se kažejo kot slabo počutje, napetost, utrujenost ali celo bolezen.

Boj proti stresu je zato nekaj, čemur moramo dandanes posvečati vedno več pozornosti, če hočemo sebi in svoji okolici zagotoviti polno, uspešno in zdravo življenje, saj si vsak človek povsem naravno želi dobrega in kakovostnega življenja.

Za zmanjšanje posledic stresa poznamo številne različne metode. Nekatere so sodobnega izvora, nekatere pa so starodavne in tisočletja stare. Takšna je tudi tehnika transcendentalne meditacije, ki jo je pred nekaj desetletji na zahod prinesel Mahariši Maheš Jogi. Tehnika TM, kot jo krajše imenujemo, se je izkazala za enega najučinkovitejših načinov za odpravljanje problemov stresa, ki pestijo sodobnega človeka. Tehnika TM je preprosta, naravna in nenaporna miselna tehnika, s katero omogočimo duhu in telesu zelo globok počitek, ki je celo temeljitejši kot počitek v najglobljem nočnem spancu. Tehniko TM vadimo udobno sede z zaprtimi očmi dvakrat na dan po 15 - 20 minut.

O psihofizioloških učinkih tehnike TM je bilo v zadnjih 30 letih po vsem svetu opravljenih že več kot 600 znanstvenih raziskav. Te so pokazale, da nekaj minut globokega počitka, ki ga dvakrat na dan dosežemo z vadbo tehnike TM, uspešno nevtralizira nakopičene strese in napetosti, ki izvirajo iz pritiskov vsakdanjega življenja. Ta globok počitek revitalizira telo, osveži duha ter nas pripravi na uspešno, dinamično aktivnost. Med izvajanjem tehnike TM se sproščajo globoko zakoreninjeni stresi, ki v običajnem nočnem spancu ostanejo nedotaknjeni in so zato latentni izvor bolezni ter slabega počutja. Med vadbo tehnike TM se pojavi stanje budne sproščenosti, ki ga označuje zelo globok psihofiziološki počitek, hkrati pa izjemna notranja budnost in jasnost duha. Med TM obrnemo našo pozornost proti bolj subtilnim ravnem mišljenja, dokler um ne transcendira (preseže) izkušnje najbolj subtilnega stanja misli in dospe do izvora misli, ki je stanje popolne mentalne tišine ob hkrati popolnoma ohranjeni notranji budnosti. To je stanje čiste zavesti, zavesti same po sebi.

Ker smo po vadbi tehnike TM bolj sveži, spočiti in manj napeti, se spontano izboljša tudi naša interakcija z okolico, kar povzroči boljše in bolj pristne medčloveške odnose. Z globokim počitkom odpravimo vsakodnevno utrujenost, zato se povečata energija in vitalnost ter izboljša splošno počutje. Močno porastejo tudi mentalne sposobnosti, na primer ustvarjalnost, inteligenca, spomin in sposobnost učenja. Manj stresov, napetosti in nemira povsem naravno povzroči, da se spontano zmanjša uporaba alkohola, cigaret in drog.

V današnji "adrenalinski" civilizaciji hlastamo po vedno močnejših dražljajih in poživilih, da lahko vzdržimo korak z vse hitrejšim tempom. Na tak način nenehno zvišujemo svoj prag doživljanja in pogosto nas ustavi šele bolezen, ki je posledica nakopičenih stresov in napetosti v organizmu. V resnici pa za napredek ni treba postavljati naše fiziologije pred vedno večje preskušnje in obremenitve, temveč je treba telesu in duhu nuditi uravnoteženo izmenjavo aktivnosti in počitka.

Človek, ki je neprestano samo aktiven, je podoben nekomu, ki svoj denar samo zapravlja, nikoli pa si ne vzame časa, da bi odšel na banko. Tak človek bo slej ko prej ostal praznih žepov. Zato nam lahko v današnji hitri civilizaciji starodavna modrost o transcendentalni meditaciji povrne vitalnost, zdravje in svežino duha, ki jih izgubljamo v vsakdanji borbi s hitrim tempom življenja.

<%HR>

Brezplačna predstavitev tehnike TM bo v Ljubljani (v četrtek, 17. maja, ob 18. uri na gimnaziji Poljane, Strossmayerjeva 1) ter v Kopru (v torek, 15. maja, ob 19. uri v okrogli predavalnici Visoke šole za management, Cankarjeva 5) in Novi Gorici (v sredo, 16. maja, ob 19. uri na gimnaziji šolskega centra, Delpinova 9). Informacije dobite na telefonski številki 01/436-77-92. Vljudno vabljeni!