Aleksander LucuAlenka Žavbi

Roko na sicer veliko gorenjsko srce je treba položiti in priznati! Gorenjsko so njeni lastni finančni in gospodarski mogočniki v samostojni Sloveniji kljub gorenjski prislovični pridnosti tako spretno zatirali, da je od vseh slovenskih pokrajin najmanj napredovala.

Na vrhu zbora in sveta

Pa ima Gorenjska predsednika državnega zbora Pavla Gantarja iz Poljanske doline nad Škofjo Loko, od koder je kot študent prišel na Visoko šolo za politične vede, sociologijo in novinarstvo, ko je bil njen vrhovni šef slavni Stane Dolanc. Pavel je prišel v glavno mesto v debelem, doma, iz domače volne spletenem puloverju ter se s cigareto v kotu slavnega revolucionarnega kultnega lokala Šumi učil demokracije in danes imamo, kar imamo. Tudi predsednik državnega sveta Blaž Kavčič je doma iz bližine Škofje Loke. Silno rad ima politiko, še raje pa čistokrvne pse (navija za samojede), zato sta z ženo Marijo tudi mednarodna kinološka sodnika. Ima pa Blaž slavnega strica že dolga desetletja - odločilnega moža v slovenskem gospodarstvu, še vedno čilega in klenega pri triindevetdesetih letih Nika Kavčiča. Ta je med mnoge uresničene ideje zapisal ustanovitev Ljubljanske banke, postavil pa je tudi temelje in ljudi, da je lahko nad Slovenijo zaplapolala samostojna zastava. Tudi evropski komisar Janez Potočnik (doma iz Krope in trdne partizanske rodbine) je sorodstveno povezan z Nikom Kavčičem, rojenim Škofjeločanom. Janezova sestrična Meta je namreč žena Marka Kavčiča, nekdaj sijajnega reprezentanta Jugoslavije v alpskem smučanju, predvoznika slavnih Bojana Križaja in Jureta Koširja. Sicer se je dolgo časa sanjalo, da bi Janez Potočnik lepega dne lahko postal celo predsednik slovenske vlade, toda v Bruslju je postal njegov glas v prid domovine šibak, kajti za sijajno plačilo res ne gre spravljati v nejevoljo razbohotenega bruseljskega uradništva.

Enotni v športu

V čem se Gorenjci razlikujejo na zunaj? Dve razpoznavni prireditvi je treba obiskati. V začetku januarja spominsko slovesnost na Dražgošah in avgusta Marijino praznovanje na Brezjem, pa je bolj ali manj jasno, kdo voli katero stranko. Športno so bolj spravljivi, saj vsi z enako lokalno ihto navijajo v Planici za dolge skoke, v Radovljici za olimpijsko šampionko Saro Isakovič, na Bledu za Iztoka Čopa in njegove, na Jesenicah pa za hokejske železarje za zmago proti ljubljanskim močvirnikom.

Gorenjska ima tudi prvega slovenskega generala, prijaznega vojaka Janeza Slaparja, ki je trenutno z drugo izvoljenko svojega življenja Simono v New Yorku kot slovenski vojaški ataše. Ima tudi predsednika Planinske zveze Slovenije, bivšega župana Preddvora, gorskega reševalca in alpinista Francija Ekarja, ki ima v brezpotjih pod Storžičem skrito hišico za svoje prijatelje in svoj mir. Tega mu ga redno kalijo jurišniki, ki bi radi iz planinskega naredili politični raj. Pomembna za gorenjska naravna čudesa je tudi direktorica Triglavskega nacionalnega parka Marija Markeš, ki skrbi tako za nedotakljivost narave kot dobro počutje svojih parkovnih čuvajev. Med sodobnimi ekshibicionisti alpinizma sta zanesljivo prva Tomaž Humar, ki zaradi mobitela spravlja v obup Himalajo, in Davo Karničar, ki bi spust s smučmi z vrha Mount Everesta ponovil tudi s še bolj nevarnega osemtisočaka K2, čeprav ga doma čaka kar sedem otrok. S trenutno ženo Petro ima tri, prva žena Karmen pa je oskrbnica koče na Komni.

Minister, trenutno za okolje, z Gorenjskega je Karl Erjavec. Rojen sicer v Belgiji zna francosko, zato se naredi Francoza tudi, kadar pogovor nanese na finske patrie. Trenutno se največ ukvarja s spretnim lobiranjem in deljenjem priboljškov članom stranke, da bi bil ponovno izvoljen za predsednika stranke DeSUS, kajti za ovratnik mu močno diha priljubljeni Franci Žnidaršič.

Gorenjska ima devet poslancev. DeSUS ima podžupana in upokojenega voznika avtobusa Antona Urha, Pahorjevi so župan Jesenic Tomaž Tom Mencinger, Darja Lavtižar Bebler in pravnik Aleksander Ravnikar, Janševi so legendarni šerif za medije Branko Grims, Milenko Ziherl iz Škofje Loke in župan Gorenje vasi Milan Čadež. Golobičev poslanec je župan Kranja Damjan Perne, ki je zdravnik, po srcu pa igralec, saj se je proslavil v televizijski nadaljevanki TV Dober dan. LDS pa ima veterinarja iz Tržiča Boruta Sajovica, ki je kot župan nočna mora prejšnjega župana Pavleta Ruparja.

Slavni frizer v Tržiču je bil oče dolgoletnega profesorja na FDV (med študenti je imel tudi zadnjo, a ne prvo, ženo, novinarko Silvestro Rogelj, in sedanjega predsednika vlade Boruta Pahorja, zato tak'le tudi imamo, bi lahko zapisali v sodobnem žargonu) dr. Ernesta Petriča, ki je zvezdne trenutke doživel kot diplomat, zdaj pa uživa v slovesni opravi ustavnega sodnika.

Za vedno pa bo samostojna država Slovenija hvaležna sijajnemu mislecu, državotvornemu buditelju in človeku, ki zna umirjati strasti in zasejati ljubezen do domovine, profesorju dr. Francetu Bučarju. Kar tja ob bok slavnemu rojaku, ki je dal besedilo slovenski himni, k pesniku dr. Francetu Prešernu ga je treba postaviti.

Uspešni v poslu

Res so Gorenjci tudi razvpiti slovenski poslovneži Janez Bohorič, Zlatko Kavčič, Stane Valant in Bine Kordež, ki pa se jih bo ljudstvo občasno spomnilo na podoben način kot pevke z Jesenic, Helene Blagne Zaman. Vsi so ubrano peli za svoj žep. Treba pa je zapisati mlade poslovne upe Gorenjske. Jugoslava Petkovića z Jesenic, ki so ga za poslovne spretnosti nagradili z gazelo, brata Andraža in Matijo Korena iz Tržiča (stric je nekdanji novinar in pek Darko Koren), ki sta uspela z adrenalinskimi parki popestriti turizem tako doma kot v Avstriji (v Čepah na drugi strani Ljubelja) in Goran Novković iz Bistrice pri Tržiču, ki je speljal v dobre poslovne vode brezplačnik Žurnal.

Sicer pa ostajajo kot Triglav večni Gorenjci Avseniki pa igralca Milena Zupančič in Miha Baloh ter devetdesetletnik Tone Pogačnik, ki je pred desetletji v hudi zimi z veliko snega padel čez severno triglavsko steno in ostal živ!