Tone Fornezzi

Na butičnem gala koncertu, ki bo 29. novembra v športni dvorani v Medvodah, bodo naši častni gostje tudi Avseniki.

Natančneje: hišni ansambel Avseniki z godalno skupino Slovenske filharmonije. Tradicijo legendarnih Avsenikov uspešno nadaljuje tudi sin Slavka Avsenika - Grega. Prav z njim smo malo poklepetali o svetovnem glasbenem fenomenu, imenovanem Avsenik.

Svetovni fenomen

Avseniki so in ostajajo legende. Je težko nositi zahtevno poslanstvo?

"Mislim, da ne, če se zavedaš, da jaz vendarle nisem legendaren, da sem samo sin legendarnega očeta. Če objektivno sprejmeš to božjo usodo, menim, da je lahko. Seveda pa so plusi in minusi. In če vse skupaj sestavim, imam kar normalno življenje."

Avseniki še vedno dobesedno živijo s Slovenci in to verjetno občutiš tudi sam.

"Vsako leto bolj in ravno v tem jubilejnem letu, ko se je zvrstila vrsta dogodkov, od glasbenih večerov, abonmajev, do sklepnega dejanja tega leta, Festival Avsenik, samo strmim nad tem fenomenom, ki ga mag. Ivan Sivec imenuje evropski, jaz pa pravim, da je svetovni fenomen. Samo strmim, se čudim in občudujem, kakšne posledice ima še vedno, po 55 letih, ta glasba. In kako združuje, tako glasbenike kot publiko. Če pogledam samo naš Festival Avsenik, na katerem je nastopilo tisoč navdušencev, ob tem pa vem, da je to samo majhen delček vsega."

Na Golici - hit stoletja

Po čem in zakaj so Avseniki še vedno najbolj znani?

"Vsekakor nosi največji delež originalna zasedba kvinteta, ki sta ga v tistem zlatem času sestavila Slavko in Vilko. To je bil Lev Ponikvar Levček, kitarist, poleg očeta Slavka Avsenika še Mik Soss, Franc Košir, Albin Rudan, pevca sta bila Franc Koren in Ema Prodnik. Kasneje v drugem delu zlate dobe pa je bil vokalni tercet Jožica Svete, Alfi Nipič in Ema Prodnik. Zanimivo je, da je v zadnjem času vse večje povpraševanje po aranžmajih in priredbah za različne skupine, kot so zbori, simfonične zasedbe, pihalni orkestri pa tudi razne pop ter rock zasedbe."

Avsenikova glasba torej vse bolj živi tudi s sodobnim časom?

"Lahko rečem, da s časom in tudi s sodobnimi trendi."

Včasih so imeli Avseniki ogromno posnemovalcev. Bilo 10.000 in več tako imenovanih Oberkrainerjev. Se ta trend še kar nadaljuje?

"Jaz pravim, da se nadaljuje, nimam sicer kakšnih statističnih podatkov, ampak kamorkoli pridem, doma ali v tujini, je veliko skupin, ki igrajo našo glasbo. Ravno na zaključku Festivala Avsenik, ki je bil posvečen hitu stoletja Na Golici. Skladba je bila narejena v več kot 600 različicah, sam pa vem za še mnogo priredb, ki so nastale v zadnjih letih. Da ne govorim o prispevku popotnika Zvoneta Šeruge, ki je na svoji poti posnel Bušmane, kako plešejo, rjovejo in vriskajo na to glasbo. To je svetovna univerzalna uspešnica. Z Golico tudi Avsenikova glasba živi še naprej, na vseh celinah sveta."

Še jih bomo slišali

Tudi v hišnem ansamblu Avsenik je še nekaj članov, ki so igrali skupaj še s tvojim očetom, kajne?

"Res je, to sta Renato Verlič, kitarist, ki je nasledil Leva Ponikvarja, in Vito Muženič, ki je nasledil Albina Rudana. Zraven je še pevec Braco Koren, sin Franca Korena. Ti trije so najbolj povezani s preteklostjo."

Koliko pa ti osebno še živiš z očetovo glasbo?

"Moja usoda je sicer malo drugačna, ker sem solo kitarist in ta inštrument ne more prevzeti vloge, kakršno je imela kitara v kvartetu. Kitara in glasba sta sicer lep insert v mojem življenju, oče in stric sta mi napisala in posvetila veliko skladb, katerim dodajam tudi svoja, avtorska dela in se s tem lahko širše vklapljam v programe. Nekaj kot glasbenik, nekaj kot organizator in pa tudi kot vodja gostilne Avsenik."

Bomo ta tvoj insert videli tudi v Medvodah?

"Upam, da."

Sicer ste vsi trije sinovi Slavka Avsenika tesno povezani z glasbo?

"Kot profesionalec edino Slavko mlajši. Sicer ni toliko povezan z očetovo glasbo, je pa v zadnjem obdobju vso očetovo glasbo prirejal za Gašperje. Sicer pa je avtor filmske in scenske glasbe, ustvarja različne sloge. Drugi brat, Martin, je akademski slikar, ljubiteljsko pa še vedno rad zaigra na saksofon oziroma na klavir."

Skratka, potomstvo se nadaljuje z glasbo?

"Gotovo, ampak za tiste prave oboževalce pa prihaja moj 17-letni sin Sašo, ki se je resno lotil očetove glasbe. Ustanavlja svoj ansambel, ki se misli resno podati na to sceno."

Kaj pa igra?

"Harmoniko in tudi bobne."

Ima svoj ansambel?

"Ja in intenzivno se pripravljajo na svojo prvo predstavitev, ki bo ob koncu letošnjega leta."

Veliko sreče! Avseniki ostajajo večni!