So se pa smučarji zato pomerili na smučišču Grebljica na Starem vrhu in poleg odlično ohranjene ali pa po originalnih načrtih na novo narejene obleke, obutve in opreme so na precej strmem pobočju morali pokazati tudi odlično smučarsko znanje. Sploh glede na to, da večina starih smučk nima robnikov.

Društvo Rovtarji je srečanje letos pripravilo že desetič, oprema udeležencev je vsako leto bolj avtohtona, tako da so tovrstne prireditve prava etnografska parada in muzej športa na prostem. "Nosim obleko gospe smučarskega učitelja iz Trbovelj iz leta 1930, iz istega leta so tudi smučke, ki jih je za Miklavža dobil osemletni otrok, ki je zrasel v gospoda, ki je meni te smučke podaril," je ponosno razlagala ena začetnic smučanja po starem Ana Žorž, prava poznavalka starodobne opreme, običajev, obleke in obutve.

"Gre za prijetno zapolnitev prostega časa. Veste, v tej druščini smo vsi enaki ne glede na to, kaj smo v zasebnem življenju," je filozofijo smučanja po starem razložil Andrej Derlink, ki je na posebno humoren način vodil smučarsko tekmo. Da je družba res "fletna", je poudaril tudi Marjan Jelovčan iz Krope: "Srečaš se s starimi prijatelji in spoznaš nove, hkrati pa gre za koristno delo ohranjanja tradicije." Kje natančno je dobil stare "policijske" smuči, pa ni želel izdati.

V Škofjo Loko je včeraj prvič prišlo kar 30 ljubiteljev starodobnega kolesarstva iz Beltincev. "Ja, smuči pa pri nas v Prekmurju nimamo. Le nadrsamo lahko," se je pošalil Avgust Farkaš. "Zaenkrat je čudovito, vse nam gre na roko in ni vrag, da se ne bi tudi kdo od nas Prekmurcev opogumil in stopil na smuči," je obljubljal Avgust Farkaš.