Mestna občina je zaradi vračila dela denarja, ki ga je na razpisu prejela za projekt športni park Stožice, ministrstvo tožila na upravnem sodišču, ki je presodilo, da je ministrstvo naredilo postopkovne napake, zato je sklep ministrstva o obnovitvi postopka zoper mestno občino odpravilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje. Ministrstvo je ponovno izdalo sklep o uvedbi obnove postopka, mestna občina pa se je znova obrnila na upravno sodišče. "Sklep je ponovno nepravilen in nezakonit," vztrajajo v občinski službi za pravne zadeve. Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pa pravijo, da so ne glede na to ponovno odločili o tem, ali so mestni občini izplačali preveč denarja. Kakšna je bila tokratna odločitev ministrstva, niso navedli, saj morajo odločitev najprej posredovati občini.

Občina: Ravnanje ministrstva nedopustno

Ker je upravno sodišče v prvi tožbi dalo prav mestni občini, v občinski službi za pravne zadeve menijo, da bi jim ministrstvo moralo zarubljeni znesek vrniti, kljub temu da en sodni postopek pred sodiščem še ni zaključen. Prepričani so, da je ravnanje ministrstva, ki ne želi prostovoljno vrniti zarubljenega denarja, nedopustno, saj da bodo zaradi tega nastali nepotrebni dodatni stroški in zamudne obresti, so povedali na občinski službi.

Mestna občina se je obrnila tudi na carinsko upravo in jo pozvala, naj sporni denar prisilno izterja, tokrat od države. Na carinski upravi so nam pojasnili, da so na podlagi dokazil mestne občine sicer ugotovili, da je bil sklep o rubežu mestne občine izdan neupravičeno, a kaj več kot stroškov postopka jim na podlagi zakona o davčnem postopku za zdaj niso mogli vrniti. Zagotovili so še, da je bil ta postopek, kar se njih tiče, zaključen tisti trenutek, ko je carinska uprava športnemu ministrstvu nakazala zarubljen znesek.

Zaradi denarja tožbe od vsega začetka

Naj spomnimo, 9,4 milijona evrov, ki jih je ministrstvo sklenilo podeliti projektu Stožice, je bilo predmet sporov že od trenutka objave rezultatov razpisa. Da je celoten znesek razpisa, kjer so večino predstavljala evropska sredstva, romal v Stožice, je razburilo Koprčane, ki so z nogometnim in atletskim stadionom prav tako kandidirali na razpisu, a bili neuspešni. Očitali so, da je bil razpis diskriminatoren in da je nasprotoval ustavnim načelom enakopravnosti in pravne države. Vendar je upravno sodišče presodilo, da so bili razpisni pogoji razumni, zato je zavrglo vse obtožbe iz Kopra.

Podelitev denarja Stožicam je pozneje zbudilo tudi dvome evropske komisije, ki do razčistitve dejstev ni želela sprostiti 6,4 milijona evrov iz Bruslja. Komisija je od ministrstva zahtevala dodatna pojasnila. Potem ko je zagovor Slovenije preučila, pa je avgusta potrdila, da je bilo s podelitvijo sredstev vse v redu, in sprostila blokiran denar.

A dober mesec pozneje je evropska komisija znova postala pozorna na dogajanje okoli Stožic, saj so policisti opravili obsežne preiskave, med drugim tudi na mestni občini in na domu župana Zorana Jankovića. Rezultati policijske preiskave za zdaj še niso znani, evropska komisija pa je zaprosila za sprotne informacije o poteku preiskave.