Mesarjenje s težko mehanizacijo je šlo očitno močno v nos skrbnikom naravne in kulturne dediščine. Podjetje Roberta Vrtovca (predsednik goriškega prvoligaša in podjetnik) je namreč rušilo tribuno nekdanjega hipodroma, odstranilo nekaj dreves in za tak poseg naj gradbeno dovoljenje ne bi bilo potrebno. Ko pa se je razvedelo, da naj bi porušili tudi eno od stavb v bližini in zgradili nov sedež NZS, je bil ves projekt ustavljen. Generalna konservatorka Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS) Daniela Tomšič je tako naložila NZS, da mora izdelati konservatorski načrt za Brdo. Zanimivo je, da je NZS naročila izdelavo načrta isti ustanovi: "Načrt je v zaključni fazi in na podlagi kulturnovarstvenih pogojev bo vlagatelj lahko pripravil projekte za pridobitev gradbenega dovoljenja. Tudi za te projekte pa mora NZS dobiti kulturnovarstveno soglasje ZVKDS," so nam opisali še kar zapleteno in lahko tudi dolgotrajno pot državni varuhi naše dediščine.

NZS je sklep o gradnji na Brdu sprejela leta 2010, Pahorjeva vlada ji je podelila stavbno pravico, zanjo nogometna zveza dajatve plačuje. Izdelani so načrti za novo poslovno stavbo, ki naj bi stala namesto nekdanjih konjušnic. Nobenega dvoma ni, da dve leti in pol od prvega sklepa o gradnji NZS ni pridobila niti gradbenega dovoljenja, številna potrebna soglasja pa dajejo slutiti tudi, da to ne bo preprosto, kot ocenjuje odgovorni za stike z javnostjo NZS Matjaž Krajnik: "Vsa naložba bo stala 4,5 milijona evrov, financirana bo s sredstvi NZS, UEFA in FIFA. Pridobivanje gradbenega dovoljenja je v teku in poteka skladno s terminskim načrtom." Toda naši viri pravijo drugače: zaplet s konservatorskim načrtom ni bil predviden, prav tako tudi ne ustavitev zemeljskih del zaradi jasnega nasprotovanja varuhov dediščine na državni ravni. NZS je v nekaterih ocenah predvidela hitro gradnjo treh igrišč, a zdaj je tudi ta sprva nesporni poseg še nedorečen in odvisen od pogojev, ki bodo omogočali gradbeno dovoljenje. A do zadnjega manjka še kopica mnenj, soglasij. Pridobili smo oceno človeka, ki dobro pozna prizadevanja NZS za svoj vadbeni center na Brdu, in opozoril nas je na mesarjenje s težkimi stroji sredi protokolarnega državnega kompleksa pred izdajo gradbenega dovoljenja, kar je povzročilo ustavitev del.

Brdo je razglašeno za kulturni spomenik državnega pomena in ravno zaradi tega zahteva ustrezno poznavanje tako predpisov kot postopkov pri posegih v prostor. Ni odveč dodati, da je nogometni vladi pod vodstvom zaradi odvetniškega poklica javnosti tudi drugače izpostavljenega Aleksandra Čeferina stavbno pravico podelila Pahorjeva, gradnjo pa zavrla Janševa oblast.