Zemljišče nekdanje valilnice in vzrejališča piščancev je od družbe Jata odkupila ljubljanska družba A1, ki je še pred tem del zemljišča odkupila tudi od občine Dol pri Ljubljani. Zakaj se gradnja 45 eno- in dvostanovanjskih hiš po skoraj dveh letih od sprejetja urbanistične zasnove naselja še ni začela, nam v družbi A1 ni uspelo izvedeti, saj je direktor Franc Jakša, ki naj bi bil edini pristojen za dajanje tovrstnih informacij, trenutno na dopustu.

Nam je pa tajnik občine Dol pri Ljubljani Franci Vončina povedal, da družba A1 že več kot leto dni pridobiva gradbeno dovoljenje, saj jim Agencija RS za okolje (ARSO) še ni izdala vodnega soglasja. Zato po njegovem vedenju tudi še niso začeli rušiti dotrajanih objektov, za kar sicer že imajo gradbeno dovoljenje. Vončina o ilegalnem odlagališču, ki nastaja na nezaščitenem območju nekdanje farme Jata, sicer ne ve nič, se pa zaveda, da neurejena okolica in na pol zrušeni objekti kazijo podobo občine.

"Stavbe se sesuvajo same vase tudi zato, ker ljudje kradejo sestavne dele objektov - predvsem železo. Občina pri tem ne more nič, razen da lastnike ves čas opozarja na nered," je povedal tajnik občine Dol pri Ljubljani.

Občinski svetnik in nekdanji podžupan Jože Virant pa meni, da bi nekdo moral imeti nadzor nad območjem. "Kupi nesnage se iz dneva v dan povečujejo. Sam sem našel tudi kopico injekcijskih igel, ki jih za seboj puščajo narkomani. Čeprav menda tudi policisti hodijo tja trenirat svoje pse, nihče ne ukrepa," se zgraža Virant in se sprašuje, ali bo občina primorana tudi okoli nekdanje piščančje farme postaviti reflektorje in nadzorne kamere, tako kot je to storila v primeru nikoli zgrajene obrtno-podjetniške cone v Dolskem.

Poročali smo že, da je občina Dol pri Ljubljani na nezavarovanem zasebnem zemljišču, ki je v lasti Energoplana, vzpostavila nadzor na stroške davkoplačevalcev, da bi preprečila nadaljnjo rast ilegalnega odlagališča.