V Termoelektrarni toplarni Ljubljana (TE-TOL) so napovedali podražitev prodajne cene daljinskega ogrevanja za 8 evrov na megavatno uro, kar pomeni, da bodo uporabniki dobili za približno 5 ali 6 evrov dražje položnice. Tako bi se cena daljinskega ogrevanja za 80 kvadratnih metrov veliko stanovanje podražila za približno 60 evrov na leto. Podražitev bodo v TE-TOL predlagali predvidoma v drugi polovici avgusta.

Kot smo v Dnevniku že pisali, na TE-TOL zatrjujejo, da je podražitev nujno potrebna, saj morajo zagotoviti dodatna sredstva, da se bodo lahko prilagodili novim evropskim okoljskim zahtevam. Direktiva o industrijskem onesnaževanju namreč določa, da lahko industrijski obrati od leta 2016 naprej v zrak izpustijo le še 200 miligramov dušikovih oksidov na kubični meter zraka in ne več 600 miligramov, kot je mejna vrednost v zakonodaji določena zdaj. TE-TOL trenutno izpušča v zrak 476 miligramov dušikovega oksida. Zaradi novih zahtev bodo zgradili novo plinsko parno enoto, ki bo do leta 2015 nadomestila premogovni blok 2, pritok dodatnih sredstev pa je eden od pogojev za pridobivanje kreditov za novo naložbo. S podražitvijo daljinskega ogrevanja se bo v njihov proračun steklo približno 10 milijonov evrov dodatnih sredstev, ocenjujejo. Če daljinskega ogrevanja ne podražijo, jim grozi, da bodo morali zaradi presežka emisij ogljikovega oksida ustaviti proizvodnjo, pravijo v TE-TOL. To pa bi bil še večji udarec za vse odjemalce toplote iz daljinskega sistema, so prepričani.

A podražitve bi Ljubljančane prej ali slej v vsakem primeru udarile po žepu, še dodajajo, bodisi zaradi "naraščajoče cene premoga, nakupa dovoljenj za emisije po letu 2013 ali zaradi okoljskih omejitev, ki bodo, če ne bo novih naložb, leta 2016 v najslabšem primeru ustavile proizvodnjo v TE-TOL," so zapisali.

Navrgli so še, da primerjava maloprodajnih cen toplotne energije za gospodinjstva kaže, da je v Ljubljani za daljinsko ogrevanje treba plačati skoraj pol manj kot na primer na Jesenicah, kjer je daljinsko ogrevanje najdražje, cenejše ogrevanje pa ima le Velenje. Ljubljanska gospodinjstva so tako lani po podatkih statističnega urada plačevala slabih 54 evrov na megavatno uro, velenjska gospodinjstva so plačevala 31 evrov na megavatno uro, mariborska, kranjska, jeseniška, celjska, trboveljska gospodinjstva pa so za ogrevanje plačevala med 28 in 45 evri na megavatno uro več kot v Ljubljani. V TE-TOL zato poudarjajo - podobno kot so poudarjali tudi ob podražitvah drugih dejavnosti - da bo daljinsko ogrevanje tudi po predlagani podražitvi ostalo najugodnejše v Sloveniji.