Po novem regulator nacionalnega operaterja ne bi vnaprej omejeval s prepovedjo škarij cen (maloprodajne cene so višje od veleprodajnih), temveč bi morebitno zlorabo položaja preučeval (šele) Urad za varstvo konkurence (UVK). Ukrep bo vplival zlasti na Debitel in Izimobil, ki v celoti gostujeta v njegovem omrežju, po nekaterih ocenah pa se Telekom lahko loti tudi Simobilovega nizkocenovnega operaterja Boba.

Če bo predlog Apeka vzdržal morebitne pripombe operaterjev, bo namreč Telekom po novem bolj svoboden pri postavljanju osnovne cene in drugih komercialnih pogojev (popusti...) za posredovanje veleprodajnih storitev. Tako bi lahko na primer Debitelu in Izimobilu, ki gostujeta na njegovem omrežju in s katerima ustvari del svojih prihodkov, postavil višjo končno ceno za dostop do omrežja in ju na ta način onemogočil. V določenih segmentih pa lahko Telekom postavi bistveno nižje stroškovne cene in z nižjimi maloprodajnimi cenami konkurira Bobu.

Odzivi operaterjev na ukrep so mešani, pozdravlja pa ga razumljivo zlasti Telekom. "Skrajni čas je za ukinitev tega upoštevnega trga. Apek smo že kar nekaj časa pozivali, naj ga ukine. Na to smo opozarjali tudi evropsko komisijo ob njenih letnih obiskih. Slovenija je namreč ena redkih evropskih držav, ki regulira trg, ki ga v priporočilu o upoštevnih trgih že nekaj časa sploh ni več," so povedali v Telekomu. Ker nove analize trga še niso preučili, vsebinskih pojasnil še ne morejo dati.

Spomnimo, regulator je bil še leta 2009 prepričan, da je Mobitel v položaju, "da na maloprodajnem trgu postavi ceno, s katero ne pokrije stroškov, izgubo pa nadomesti z monopolnimi dobički iz prodaje medoperaterskih storitev". Danes nasprotno pričakuje, da bo največji operater oblikoval veleprodajne cene v skladu s konkurenčnimi razmerami na trgu. Po mnenju odgovornih na Apeku je namreč trg že dovolj konkurenčen, ovire za vstop nanj pa dovolj nizke, da je izključeno neodvisno delovanje katerega koli od treh infrastrukturnih operaterjev, obenem pa je omogočeno oblikovanje veleprodajnih cen na stroškovni podlagi. Kot utemeljujejo, "veleprodajne cene vsakega od njih ne morejo biti tako visoke, da bi onemogočale konkurenco na tem trgu in omogočale ustvarjanje ekscesnih dobičkov, prav tako pa ne tako nizke, da ne bi pokrivale stroškov, saj bi to za veleprodajnega ponudnika na tem trgu pomenilo nesmiselno izčrpavanje samega sebe".

Toda poznavalci razmer opozarjajo, da trg zdaleč ni tako konkurenčen, da Telekom ne bi mogel zlorabiti svojega položaja. Dodatno naj bi bil slovenski trg mobilne telefonije obravnavan kot celota in ne po posameznih segmentih. Tako bi se lahko zgodilo, da kateri od operaterjev pri enih paketih uporablja nedovoljene metode za izrinjanje konkurence, pri drugih pa ne, in ne bi vzbudil pozornosti regulatorja. Ob tem spomnimo na paket Itak Džabest, s katerim je Mobitel konec leta 2008 sprožil cenovno vojno. Dve leti zatem je ekonomist dr. Jože P. Damijan v študiji izračunal, da je bil pri omenjenem paketu in nekaterih drugih novih paketih (Povezani) uporabljen nedovoljeni mehanizem škarij cen.

Tudi UVK, ki je Mobitelu v tem primeru dokazal kršitev protimonopolne zakonodaje, opozarja Apek, da kljub konstantnemu padanju tržni delež Telekoma na maloprodaji in veleprodaji še vedno kaže visoke vrednosti. "Konkurenti lahko le s stalnim zniževanjem maloprodajnih cen svojih storitev pridobivajo nove uporabnike, zato je pomembna veleprodajna cena," so povedali na UVK. Nameravani ukinitvi regulacije "ex ante" na omenjenem trgu sicer ne nasprotujejo.

Tudi Tušmobil, ki je po vstopu na trg leta 2007 gostoval v Mobitelovem omrežju, se je podvizal s prehodom na lastno omrežje. "Delež prometa, ki ga uporabniki Tušmobila ustvarjajo v nacionalnem gostovanju, je majhen. V dokaj kratkem obdobju Tušmobil nacionalnega gostovanja ne bo več potreboval," so povedali v Tušmobilu in dodali, da je Apek že v začetku leta napovedal, da bo trg dereguliral.

Zato pa je direktor Debitela Borut Razdevšek bistveno bolj optimističen. "Menim, da bo politika veleprodajnih cen Telekoma ob morebitni ukinitvi upoštevnega trga ostala na sedanji ravni," je zatrdil. Je pa po njegovih besedah mogoča sprememba katerega od posameznih segmentov, tako da bo poslovno razmerje s Telekomom mogoče razviti v več poslovnih modelov.