Vsako leto bolje je obiskan tudi tamkajšnji gorski kolesarski park, ki je še posebej priljubljen med sosednjimi Avstrijci in Italijani. Tudi bohinjska kolesarska pot postaja vse bolje obiskana, na Jesenicah pa načrtujejo, da bi že čez leto dni kranjskogorsko pot podaljšali še mimo Jesenic do Rodin.

Letošnja poletna sezona se s prvomajskimi prazniki ni najbolje začela. Zasedenost hotelov je bila namreč zgolj polovična, pri zasebnikih pa še slabša. Dobro pa se je prijelo počivališče za avtodome, ki sta ga pod smučiščem uredili občina in RTC Žičnice. "Smo pa zabeležili veliko dnevnih obiskovalcev, odlično obiskana je bila kolesarska pot. Hotelirji pričakujejo dobro poletno sezono in zasedenost na enaki ravni kot lani. Sredi maja gostimo Slovensko turistično borzo, največji poslovni dogodek na področju turizma v Sloveniji. Pričakujemo veliko tujih in domačih poslovnih partnerjev," je razložila direktorica Lokalne turistične organizacije Kranjska Gora Mirjam Žerjav.

Kmalu nova "kolesarska" brv

Kolesarska pot od Mojstrane do Rateč je za zdaj dolga 24 kilometrov in se nadaljuje v Italijo, do Trbiža ali Belopeških jezer, ter naprej v Avstrijo. Občina bo letos preplastila odsek od Rateč do Podkorena, rakasta rana poti pa ostaja odsek v Gozdu - Martuljku, kjer morajo kolesarji zapustiti pot in prečkati Savo po glavni in zelo prometni cesti. Novo kolesarsko brv tako že nekaj let vsi ljubitelji kolesarstva težko čakajo in kot kaže, bo kmalu tudi postavljena. "Ta pot je tako zelo lepa. Danes smo prikolesarili z Jesenic in ta del je edini zares nevaren. Sploh za otroke," je povedala Sabina Erjavec. Že na prvi pogled kaže, da je nov most le narejen. "Končan bo v nekaj tednih, ko bo na voljo tudi kolesarjem. Žal pa je vlada šele pred kratkim prižgala zeleno luč za ureditev povezovalnih poti mimo nekdanjega penziona Špik, tako da za to šele pripravljamo razpis," je pojasnila Sandra Kržan iz Direkcije RS za ceste. V celoti bo ta del tako težko končan pred poletjem.

Park za ljubitelje adrenalina

Sicer pa je v Kranjski Gori še več kot 200 kilometrov označenih in na zemljevid vrisanih kolesarskih poti, ki potekajo po gozdnih cestah na pobočjih Karavank in v vse alpske doline pod vrhovi Julijcev.

Za adrenalina željne pa je najbolj privlačen gorski kolesarski park. "Ne samo da je ta park nam najbližji, tudi eden boljših v tem delu Evrope je. Vsak prosti konec tedna izkoristim za obisk Kranjske Gore. Cena za uporabo parka je zmerna, potem gremo s prijatelji še na dobro kosilo. Najbolje pa je, da imajo tukaj izredno dober servis, tako da ni bojazni, da bi mi okvara kolesa pokvarila dan," je pohvalil Marco Sima iz Beljaka. Letos so obnovili vse proge, na progi Airline pa naredili nove objekte iz zemlje, imenovane table (miza). Nekaj novih objektov je v izteku proge, v zgornjem delu pa so dodali dva nova, lažja odseka, da se po progi lahko spustijo tudi manj izkušeni.

Pričakujejo več gostov kot lani

Po nekoliko slabši zimski sezoni si žičničarji več obetajo od poletne. Do 23. junija bosta žičnici Vitranc 1 in 2 obratovali od petka do nedelje, potem pa vsak dan od 9. do 17. ure. Lani so našteli skoraj 33.000 obiskovalcev, od tega več kot polovico na poletnem sankališču, petino v kolesarskem parku in prav toliko na panoramskih prevozih na vrh Vitranca. Taka povratna vožnja stane osem evrov, sankališče šest evrov in pol na vožnjo za odraslega (cene so nižje za več voženj), uporaba otroškega kolesarskega parka stane 16 evrov na dan, tistega "ta pravega" pa 21 evrov (možno je izbrati tudi zgolj posamezne vožnje).

"Upamo, da bomo lansko številko poletnih gostov presegli. Postavili smo tudi napihljiva otroška igrala," je dejala Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora. Prva večja naložba kranjskogorskih žičničarjev bo nova štirisedežnica na vrh Vitranca. Gradbeno dovoljenje že imajo, a bodo najprej morali zbrati še dovolj denarja. Morda tudi z boljšo poletno sezono.