Fotonapetostne module bodo postavili na dotrajani, 40 let stari strehi na površini 15.000 kvadratnih metrov. Na elektrodistribucijsko omrežje naj bi elektrarno priključili še pred letošnjim poletjem. Vlagatelj elektrarne, skupina Bisol Group, ki je vodilni izvajalec sončnih elektrarn na ključ, je strešne površine Ilmesta najel za 25 let. Sončna elektrarna bo imela moč 1,6 megavata, letno pa naj bi proizvedla 1,7 gigavatnih ur električne energije, kar je primerljivo z oskrbo 425 gospodinjstev. Ob tem pa bodo prihranili tudi več kot 1000 ton izpustov ogljikovega dioksida v ozračje, če bi elektriko proizvajali s klasičnimi kurivi.

Po besedah direktorja Ilmesta, Daria Perice, je streha proizvodnega obrata dotrajana, obenem pa prekrita z zdravju nevarnimi azbestnimi ploščami. Zato so jo nameravali obnoviti, naložba pa je bila ocenjena na 200.000 evrov. Dela za postavitev sončne elektrarne so že stekla. Prihodnji mesec načrtujejo postavitev modulov. Proizvodnja družbe, ki je sestavni del skupine Ilcam spa iz Furlanije (gre za eno izmed največjih podjetji v Evropi za izdelavo kuhinjskih elementov in zaposluje več kot 800 delavcev), med deli ne bo motena.

Bisol je imel ob koncu leta 2011 postavljenih 12 megavatov lastnih sončnih elektrarn na industrijskih in drugih objektih. Zanimivo je tudi, da so njihove sončne elektrarne dobro prestale aprilsko orkansko burjo na Primorskem. "Pri sončnih elektrarnah, ki jih postavljamo na Primorskem, poskušamo minimizirati možnosti poškodb zaradi močnega vetra. Doslej še nismo imeli primera, ko bi močan veter odnesel našo sončno elektrarno," je povedal dr. Gregor Černivec, direktor za raziskave in razvoj.

Naj spomnimo, da v Kromberku delujeta že sončni elektrarni na strehi Mebla Jogi, katere moč je primerna za porabo 230 gospodinjstev, in na objektu nekdanjega podjetja Meblo Pohištvo, kjer so module postavili na strehi s površino 11.000 kvadratnih metrov, proizvodnja pa je dovolj velika za oskrbo 200 gospodinjstev.