Sedem litrov na sekundo premalo

Iz nove vrtine zdaj črpajo 3,7 lita vode na sekundo, čeprav so analize pokazale, da naj bi zagotavljala sedem litrov vode na sekundo. Dve že obstoječi vrtini zagotavljata še pet litrov na sekundo. Župan pojasnjuje, da bi za normalno oskrbo potrebovali še sedem litrov vode na sekundo več. Onesnaženi vodni vir Obrh, ki je bil zelo izdaten, je, za primerjavo, zagotavljal 18 litrov vode na sekundo. Spomnimo, da je zaradi onesnaženja s fekalijami in okužbe z bakterijo E.coli zdravstvena inšpekcija prekinila dobavo pitne vode iz tega vira. Zdravstvene težave je imelo več kot 200 ljudi, usodne pa naj bi bile za enoletnega otroka.

Zaprosili za finančno pomoč

V teh dneh naj bi izvajalec zato v Kozariščah začel vrtati dodatno vrtino z globino 150 metrov. Če bo šlo vse po načrtih in bodo analize pozitivne, bi jo lahko priklopili še pred koncem leta. Naložba v obe novi vrtini je ocenjena na 250.000 evrov, kar je za občino s 3600 prebivalci zelo velik zalogaj. Zagotoviti jih bodo skušali z rebalansom proračuna, za nepovratna sredstva pa so po županovih besedah zaprosili tudi Službo vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko.

Urgirala bo tudi mešana komisija

Nobenih novih informacij pa medtem ni o morebitnem viru onesnaženja Obrha, čeprav se sumi hrvaški Prezid. "Za nas je izguba vodnega vira zelo boleča, a ga bomo nadomestili. Težava pa je, da se bo onesnažena voda iz vira Obrh glede na vodne tokove še vedno stekala proti Ljubljani, če vira okužbe ne bomo odkrili in odstranili," opozarja župan. Obrh je namreč eden izmed izvirov Ljubljanice in napaja številna vodna zajetja med Loško dolino in Ljubljano.

"Predkazenski postopek še vedno poteka. Zaradi tajnosti postopka vam več informacij ne moremo posredovati. O dosedanjih ugotovitvah je že obveščeno tožilstvo. Kriminalisti nadaljujejo zbiranje obvestil," nam je odgovoril Vinko Stojnšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Ljubljana.

Na ministrstvu za okolje in prostor pa so zatrdili, da bo primer preučila tudi mešana hrvaško-slovenska komisija in "nemudoma urgirala na hrvaški strani". Vendar za to potrebuje dokumente, ki utemeljujejo sum možnega vpliva na kakovost pitne vode s hrvaškega povodja in dokumente o izvajanju ukrepov občinskega odloka o varstvu pitne vode, ki pa jih občina oziroma upravljalec vodovoda Komunala Cerknica komisiji še ni posredoval.