Poniji, koze, lame, kamele, konji in druge živali privabljajo mamice z vozički, malčke z babicami in dedki, šolarje in druge mimoidoče. A cirkus Safari, ki je včeraj uradno odprl svoja vrata in bo v Ljubljani gostoval do 16. oktobra, ni razveselil vseh. Predvsem nekateri podjetniki in stanovalci sosesk, med katerima gostuje cirkus, se pritožujejo nad smradom in vztrajajo, da cirkus s toliko živalmi ne sodi v mestno okolje. Ne razumejo, kako je cirkus sploh dobil dovoljenje upravne enote, in iščejo načine, kako bi se ga znebili.

Na ljubljanski upravni enoti so povedali, da so že prejeli pritožbo zoper izdajo dovoljenja cirkusu Safari, in zagotovili, da jo bodo obravnavali po določilih zakona. Ob tem pa so na upravni enoti pojasnili, da so cirkusu Safari dovoljenje za izvedbo javne prireditve izdali v skladu z zakonom o javnih zbiranjih in da je vodstvo cirkusa predložilo vsa potrebna dokazila.

Upravna enota zdaj dovoljenje lahko prekliče le, če organizator javne prireditve ne izvede vseh ukrepov, ki so določeni v dovoljenju. Prav tako dovoljenje lahko prekliče, če se pokaže, da se na prireditvi dogajajo kazniva dejanja oziroma se poziva k izvrševanju kaznivih dejanj, in če se izkaže, da je bila prireditev organizirana z namenom povzročanja nasilja, motenja javnega reda in miru oziroma oviranja javnega prometa. Predstavnik cirkusa Safari Alberto Donnet je zagotovil, da cirkus ne povzroča težav, niti ne ovira prometa. Nezadovoljstvo sosedov pa si razlaga z besedami, da "nekateri pač imajo radi cirkus, drugi pa ga ne marajo. Podobno kot golaž, eni ga imajo radi, drugi ne. Gre za stvar okusa."

Nezadovoljni občani so kot rešiteljico nastalega problema videli tudi Mestno občino Ljubljana, a so nam tam pojasnili, da so njihova pooblastila zelo omejena, saj je cirkus na zasebnem zemljišču. Zaradi velikega smradu in živali so se stanovalci obrnili tudi na zdravstveni inšpektorat. Predstavnica za odnose z javnostmi inšpektorata Manca Uršič Rosas je potrdila, da so včeraj prejeli prijavo zaradi cirkusa, in dodala, da bo inšpektor izvedel izredni nadzor v sklopu katerega bo preverjal tudi upoštevanje zakona o nalezljivih boleznih. Uršič-Rosasova pa je opozorila, da ima zdravstveni inšpektorat zvezane roke pri ukrepanju zoper smrad, "saj v Sloveniji glede te problematike ni zakonskih določil".