Eno izmed največjih težav Skupine Tuš Holding je tudi lani predstavljal Tušmobil, ki je ob 74 milijonih evrov prihodkov ustvaril deset milijonov evrov izgube iz poslovanja in prav toliko čiste izgube. Čeprav je Engrotušu lani uspelo nekoliko izboljšati poslovanje, pa so hitrejše okrevanje trgovskega dela preprečile Engrotuševe hčerinske družbe v nekdanji skupni državi. Srbski in makedonski hčerinski družbi sta namreč lani ustvarili 4,3 oziroma 1,6 milijona evrov čiste izgube, konec lanskega decembra pa sta imeli že več dolgov kot premoženja. Beograjski Tuš Trade je imel kar 10,5 milijona evrov negativnega kapitala, makedonski Tuš Trejd pa 3,6 milijona evrov. Lani je moral tako Engrotuš odpisati celotni naložbi v srbsko in makedonsko hčerinsko družbo, medtem ko bosansko-hercegovske družbe kljub trimilijonski izgubi in negativnemu kapitalu ni slabil in jo še vedno vrednoti na več kot šest milijonov evrov. Skupina Engrotuš je tako lani ustvarila le dobre štiri milijone evrov čistega dobička, medtem ko je bil dobiček matične družbe Engrotuš skoraj trikrat višji in je znašal 11,7 milijona evrov.

Celotna Skupina Tuš Holding je imela konec lanskega decembra najetih za pol milijarde evrov posojil, od česar glavnina odpade na Engrotuš in Tuš nepremičnine. Toda Engrotuš posojil ni najemal za lastne potrebe, temveč namesto Tuš Holdinga in Tuš Nepremičnin, razkriva letno poročilo. Engrotuš je namreč Tuš Holdingu posodil kar 137 milijonov evrov, Tuš nepremičninam pa še dodatnih 54 milijonov evrov. V primeru, da bi Engrotuš dobil vrnjena vsa dana posojila, bi lahko tako odplačal svoj celotni finančni dolg, hkrati pa še okoli tretjino svojih poslovnih obveznosti.

Posojila Engrotuša je Tuš Holding sodeč po podatkih iz letnega poročila investiral predvsem v nepremičninske posle in Tušmobil, 14,2 milijona evrov pa je posodil tudi Mirku Tušu. V naslednjih petih letih Tuš ne bo smel iz nobene od svojih družb sicer prejeti niti evra dividend ali dodatnih posojil, v primeru, da mu ne uspe prodati Tušmobila, pa bo moral v kapital Tuš Holdinga zagotoviti dodatne tri milijone evrov. Kot smo razkrili pred dnevi, se je namreč Mirko Tuš z bankami dogovoril, da mu do septembra 2012 odobrijo moratorij na odplačilo več kot sto milijonov evrov zapadlih dolgov, za zavarovanje posojil pa je moral zastaviti vsa svoja podjetja. V naslednjih letih bodo morale družbe iz Tuševega imperija izpolnjevati ostre finančne kriterije. Do leta 2017 bo denimo Skupina Tuš Holding lahko investirala zgolj 75 milijonov evrov, kar je približno toliko kot lani in več kot polovico manj kot v letu 2008.

matjaz.polanic@dnevnik.si