Ideja o nenavadnem pokrivalu se mu je porodila leta 2008, ko mu je po naključju prišla v roke brošura tedanjega ministra za promet Huberta Gorbacha, sicer skrajnega desničarja iz BZÖ. V tiskovini je pisalo, da je na uradnih fotografijah mogoče imeti pokrivalo zgolj iz verskih razlogov. Morda se je Niko Alm tedaj počutil diskriminiranega, saj kot ateist nikoli ne bi mogel nositi pokrivala na fotografiji. "Upam si trditi, da nikoli nisem verjel ne v boga ne v kar koli nadnaravnega," pravi.

Toda porodila se mu je ideja, da lahko kljub svojemu ateizmu na fotografiji vozniškega dovoljenja nosi religiozno pokrivalo. Včlanil se je v Cerkev pošasti letečih špagetov, ki jo je leta 2005 ustanovil ameriški fizik Bobby Henderson. Člani se imenujejo pastafarianci, kar ima zvezo z italijansko besedo za testenine - pasta.

Na svoji spletni strani skupina zatrjuje, da je edina dogma, ki je v Cerkvi pošasti letečih špagetov dovoljena, zavračanje vseh dogem. To (proti)versko gibanje je nastalo v Kansasu kot protest proti odločitvi šolskih oblasti, da se v šolah lahko uči biologijo z vidika božjega načrta, s čimer so konservativci želeli izpodriniti Darwinovo evolucionistično teorijo. Mladi Henderson, ki ima danes podobno kot Alm 32 let, je med drugim pastafariancem obljubljal, da lahko po smrti namesto na raj računajo na vulkan piva. Alm se je torej z uporabo pastafarianske metode provokacije odzval na odločitev avstrijskih oblasti, da na uradnih fotografijah dovolijo le verska pokrivala. Trdil je, da je nositi cedilo za testenine verska dolžnost pastafariancev. Tako je cedilo nosil tudi, ko je leta 2008 prišel vložit prošnjo za novo vozniško dovoljenje in ko se je fotografiral.

"Smem vprašati, zakaj nosite cedilo za makarone?" ga je vprašal zaposleni za okencem, ko je zaprosil za dokument. "Iz verskih razlogov," mu je odgovoril Alm in mu pojasnil, da mu tako ukazuje pošast špagetov.

V uradu so zahtevali, da mora prinesti še potrdilo psihologa o sposobnosti za vožnjo avtomobila. Almu se ni mudilo, saj mu je staro vozniško dovoljenje še veljalo. "Hotel sem imeti enake pravice kot nune ali muslimanke. Te tudi na fotografijah nosijo pokrivalo," pravi.

S policije so v sredo sporočili, da so dovolili izdajo takšnega vozniškega dovoljenja, ker je na fotografiji povsem viden Almov obraz. "Fotografija ni bila odobrena zaradi verskih razlogov. Edini kriterij za fotografijo na vozniškem dovoljenju je, da je viden ves obraz," je v sredo povedal govorec dunajske policije Manfred Reinthaler.

Na koncu se je Almova vztrajnost izplačala, saj je dobil vozniško dovoljenje s fotografijo, na kateri nosi "versko" pokrivalo. Svojo zmago pa razume tudi kot zmago proti privilegijem Cerkve in za strogo ločitev države in Cerkve. Že od maja vodi skupino državljanov, ki ne pripada nobeni verski skupnosti in v kateri brani interese skoraj milijona nevernih državljanov Avstrije, kjer sicer živi šest milijonov katoličanov, ki so v državi eden najmočnejših lobijev.