Da je babiška hiša korak naprej v zagotavljanju pogojev za fiziološki porod, kjer se prepletajo pozitivni vidiki naravnih zmožnosti ženskega telesa in kulture z navzočnostjo, podporo in pomočjo ljudi, se je strinjala tudi dr. Zalka Drglin, ki raziskuje sodobne obporodne vednosti in prakse. Povedala je, da že dlje časa opaža dobrodošle premike v miselnosti in praksah porodne pomoči, in dodala, da celosten pristop, sodobno znanje in sodelujoč odnos zdravstvenih strokovnjakov potrebujejo tudi prijazna okolja, kakršno ponuja babiška hiša.

Po zgledu Avstrije

Prostori so urejeni po zgledu avstrijskih babiških hiš, kjer je že rodilo kar nekaj slovenskih nosečnic. Ob apartmaju s spalnico in kuhinjo, kjer lahko družina biva več dni, je urejena porodna soba. Porod naj bi potekal čim bolj naravno, brez stimulacij in zdravil. "Ves čas poroda naj bi bila ob porodnici babica. Cilj babiških porodov je, da jih vodi babica, ki nosečnico spremlja že med nosečnostjo. Pristop do porodnice je individualen, saj se babica v celoti posveti le eni porodnici," je pojasnila pomočnica direktorja bolnišnice Marjeta Stegel Bizjak, zato si v porodnišnici želijo, da bi nosečnice, ki se zanimajo za tovrsten porod, že med nosečnostjo sporočile svoje želje in se povezale z izbrano babico. Direktor porodnišnice Aleksander Merlo je dodal, da se bodo za porod v babiški hiši odločili tudi glede na tveganje, ki ga pričakujejo pri porodu. "Porod bo sicer vodila babica, odgovorni pa bo še vedno zdravnik," je pojasnil Merlo.

Porodničar in ginekolog Vasilij Cerar je babiško hišo izpostavil kot poskusni center za individualizacijo poroda. "Je majhen odmik od tega, kar počnemo zdaj, ko porod obravnavamo timsko, v babiški hiši pa naj bi porod vodile babice. Idealno se mi zdi, da bi tiste nosečnice, ki ne potrebujejo zdravnika, že prej vodile babice in nato tudi pomagale pri rojstvu," nadaljnji razvoj porodništva vidi Cerar.

Stroka porod na domu za zdaj odklanja

Zdravniška stroka porodom na domu za zdaj ni naklonjena. "Tveganje pri porodu doma je preveliko, izgube krvi so lahko v minuti ogromne," je odločitev utemeljil Merlo. Tudi Darko Medved, podsekretar ministrstva za zdravje, meni, da za zdaj v Sloveniji nimamo tradicije in strokovno usposobljenega ter opremljenega osebja, da bi lahko porode na domu dejansko izvajali. Idejo o babiški hiši pa je pozdravil: "Tak način porajanja je po mojih ocenah zelo dober in primeren, ker lahko porodnici ponudimo del tiste domačnosti, ki bi je bila deležna tudi doma, po drugi strani pa zagotovimo še vedno zelo podobno, če ne isto stopnjo varnosti in kakovosti poroda, ker je porodni center v stavbi porodnišnice. Je pravilna mešanica obojega: sledi se željam porodnic in je hkrati primerno poskrbljeno za varnost." Ali bodo na ministrstvu takšno prakso spodbujali tudi v drugih porodnišnicah, pa bodo pokazale prav izkušnje v Postojni in zanimanje nosečnic za porode v babiški hiši.