Direktor festivala Silvo Karo je navdušen nad pestro filmsko ponudbo: "Tekmovalni program obsega kar pet festivalskih dni in 32 ur projekcij oziroma prikazov 50 filmov iz 18 različnih držav z vseh koncev sveta. Predstavljeni filmi se bodo potegovali za nagrade v štirih kategorijah: alpinizem, plezanje, gore, šport in avantura ter gorska narava in kultura, ocenjevala pa jih bo ugledna mednarodna strokovna žirija, ki bo izbrala zmagovalca vsake kategorije, zmagovalca med kratkimi filmi in dobitnika glavne nagrade mesta Domžale. Gledalci bodo podelili nagrado občinstva, Planinska zveza Slovenije pa plaketo za najboljši film o gorah. Nagrado za najboljši film po izboru posebne žirije bo podelila tudi Televizija Slovenija. Med izbrane filme v tekmovalnem delu je tokrat prvič uvrščen tudi igrani film."

Na velikem platnu Linhartove in Kosovelove dvorane se bodo znova zvrstili unikatni, drzni, srhljivi in veličastni filmski visokogorski razgledi. Obiskovalci festivala bodo lahko začutili spokojnost tibetanskih pašnikov, se srečali z andskimi mitološkimi bitji, sledili gamsom in kozorogom v zimsko bitko s snežnimi plazovi, doživeli drzno solo plezanje brez varovanja, zgolj s padalom na ramenih, se podali na smučarsko odisejado na Antarktiko in se s "švicarskim strojem" v pičlih treh urah povzpeli preko Eigerjeve stene ter si med drugim lahko premierno ogledali tudi domač filmski poklon Sfingi, legendarni in strah vzbujajoči ter najbolj markantni ikoni severne triglavske stene. "Festival torej ponuja zares svojevrstno filmsko umetnost in zgodbe, ki ne nastajajo v hollywoodskih studiih in umetnih grafičnih postajah, temveč v pristni, kruti, a hkrati izjemni naravni kulisi Himalaje, Andov, Skalnega gorovja, Alp in podobno," je dodal Silvo Karo.

Tokratni festival bo zanimiv tudi za otroke "Ob svojem malem jubileju poleg tradicionalno bogatega in predvsem izjemno kakovostnega tekmovalnega programa letos ponujamo tudi hvale vredno novost, namenjeno otrokom vseh starosti. Pester spremljevalni program bo namreč oplemeniten z družinsko noto, ki tudi najmlajšim ponuja stik z gorami, saj bodo ti lahko prisluhnili slovenskim gorskim pravljicam in pripovedkam," je povedala Irena Cerar, avtorica Sidartinih vodnikov Pravljične poti Slovenije in Pravljične poti v zgodovino, ki bo z govorjeno besedo oživela pravljice. Škrati, vile in druga pravljična bitja bodo festival preživeli v Štihovi dvorani Cankarjevega doma. Po pravljicah si bodo starejši obiskovalci lahko ogledali film (dopoldne), mlajši pa nekaj gorsko obarvanih risank, med katerimi ne bo manjkal niti slovenski Medved Bojan, tokrat v vlogi alpinista (popoldne). Starejši obiskovalci se bodo lahko sprehodili po čutni poti, mlajši pa bodo srečanje končali s kratko delavnico - ustvarjali bomo s kamnom. Zaželeno je, da vsak obiskovalec s seboj prinese kamen.

Na festivalu gorniškega filma Domžale bo tako mogoče doživeti zgodbe o ljudeh, ki so v nekoristnem svetu poiskali svojo srečo, premagali sebe in naravo, doživeli bolečino, kljubovali vetru, mrazu in brezupu ter uživali v razgledih in nesmrtnosti legendarnih pustolovcev.