Na zgornja vprašanja poskuša odgovoriti večplastna multimedijska predstava Optična prevara, podnaslovljena kot Absurdni monologi Semjona Semjonoviča na lutkovni način, ki domiselno prepleta različne tekste ruskega avantgardnega pisatelja Daniila Harmsa ter na razgiban način združuje animacijo, ples, petje, glasbeno spremljavo, video in igro. Osrednja ideja uprizoritve je, da ni več enovitega sveta (pred nami je postavljen kot velikanska glava z velikimi očali), ampak da je ta razpadel na dele - samostojne individuume, ki govorijo drug mimo drugega. Ta šum v komunikaciji je utelešen s polifonijo glasov, ki se med seboj prepletajo v več jezikih, od slovenščine preko španščine in francoščine do angleščine - toliko je namreč prevodov ruskega izvirnika omenjenega avtorja, uporabljenih v predstavi.

Babilon jezikov, prignan do absurda, se preliva v monolog osrednjega lika Semjona Semjonoviča (tega razbijajo s petjem in glasom šamanističnega pevca - glasbenika Thierna Dialla -, ki deluje kot nekakšna vest protagonista), ki živi svoje zamegljeno in kratkovidno življenje, zato mu niti očala, ki mu jih nadenejo, ne morejo več pomagati, da bi se preselil iz svoje velike glave ("Jaz sem ta svet. Vendar ta svet ni jaz.") in zagledal svet okoli sebe. Ta njegova očala so lahko hkrati varljivi zaslon ("optična prevara"), na katerega so (z videoprojekcijo) projicirane podobe razbitega (kataklizmičnega, apokaliptičnega) sveta (v katerem so ujete človeške figurice kot iz senčnega gledališča), in na drugi strani element njegovega razkrinkanja: izza tega filma podob se pojavijo njegove prave, človeške oči.

Avtorji in animatorji predstave, ki je nastala v mednarodni koprodukciji - iz Slovenije prihajata Barbara Bulatović in Thierno Diallo, iz Francije Sebastien Fraboulet in iz Španije Miguel Delgado -, uspešno uprizarjajo razgibano gledališče, ki ponuja paleto asociacij: od aluzij na ljudi, ki so bili zaradi svojih prepričanj pregnani v taborišče, do vpogleda v to, kar se dejansko dogaja v naših glavah - v naših mislih, razumu in "zaumu".