Pozno jeseni ali v začetku pomladi se bodo predvidoma začela obnovitvena dela na skakalnicah in letalnici, saj za ta del država že ima potrebna zemljišča, ovira je le še dokumentacija, saj je treba, kot smo poročali, med drugim spremeniti tudi prostorski akt, ki ureja to območje. Predvidoma v letu 2012 naj bi začeli graditi še tekaški smučarski center, za kar pa morajo pridobiti še za okoli 600.000 evrov zemljišč. Denar je že zagotovljen v proračunu.

Do zdaj je bilo pridobivanje zemljišč najtrši oreh, saj ima ena parcelna številka tudi po več deset lastnikov, zato zakon predvideva tudi možnost razlastitve lastnikov zemljišč, če se o odkupu ne bodo mogli dogovoriti. A to je skrajna možnost, poudarja direktor direktorata za šport na šolskem ministrstvu Marko Rajšter. Kot pojasnjuje, bodo na začetku vsem lastnikom poslali ponudbo za odkup.

Pri gradnji objektov bodo morali upoštevati, da Planica leži na robu Triglavskega narodnega parka in območja Natura 2000, sicer pa območje Nordijskega centra ne presega območja, ki je že danes opredeljeno kot vplivno območje kulturne dediščine in območje, ki ga je občina Kranjska Gora namenila za šport. Pristojni so poudarili še, da bo projekt reševal tudi prometno ureditev v času velikih prireditev. Naložbo bodo delno financirali iz evropskih sredstev.

Z zakonom je zadovoljen tudi šolski minister Igor Lukšič, ki se veseli nove športne infrastrukture, saj pravi, da šport Slovenije nikoli ni delil, ampak jo je vedno združeval. Jelko Gros, direktor Zavoda za šport Planica, pa dodaja, da so Planico kot javni interes opredelili ljudje in je treba zdaj to izbiro ljudi le še uzakoniti. Z novimi objekti, predvsem z obnovo letalnice in gradnjo nove 140-metrske skakalnice, bo Planica spet pridobila ugled in tudi v prihodnjih letih odigrala neprecenljivo vlogo pri prepoznavnosti Slovenije v svetu, pričakujejo avtorji zakona.