Pozitivno se je odzval ljubljanski podžupan Jani Möderndorfer, ki pravi, da je tudi Mestna občina Ljubljana (MOL) proti gostovanju živalskih cirkusov v Ljubljani. Poudaril je, da se tudi sam pridružuje pobudi Metke Pekle, da se v Sloveniji ne bi dovolilo cirkuškega prikazovanja predstav, ki so posledica dresure živali. "To vsekakor ni v skladu s prizadevanji MOL v javnem zavodu Živalski vrt Ljubljana, kjer moramo po evropskih normativih dosegati visoke standarde zaščite živali, ki jih prikazujemo. Enako velja tudi za dejavnost zavetišča za živali, ki prav tako deluje po strogih predpisih in na očeh javnosti," pravi Möderndorfer in dodaja, da prav primer gostovanja cirkusa, v katerem nastopajo živali, opominja na neenakopravno obravnavanje živali kljub zavzemanju društev za zaščito živali, ki so tudi del mesta. Po mnenju podžupana je najučinkovitejša zaščita pravic živali zaščita z zakonom, to problematiko pa je po njegovih besedah treba reševati na državni ravni.

Zakon, ki ureja to področje, je zakon o zaščiti živali, ki je v pristojnosti ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Tam so nas preusmerili na Veterinarsko upravo Republike Slovenije (Vurs), kjer pravijo, da je bilo vprašanje prepovedi uporabe nekaterih živali v cirkusih aktualno že pri  zadnji  spremembi  zakona  o  zaščiti živali, in sicer pred tremi leti v času mandata prejšnje vlade. "Vurs je tedaj predlagal omenjeno  prepoved,  vendar  pa  je  bila  v  postopku sprejema novele zakona umaknjena," nam je povedal Matjaž Emeršič z Vursa, kjer razumejo problem uporabe teh živali v cirkusih. Kot je še dejal, bo Vurs ob naslednjem spreminjanju  zakona  o  zaščiti živali ponovno predlagal spremembo,  po  kateri  bo  v  cirkusih  prepovedano  uporabljati nekatere živali.

V Društvu za osvoboditev živali in njihove pravice pa so nam povedali, da so že pred leti Vursu predlagali, naj ne izdaja predhodnih soglasij za razna tekmovanja in organizirana zbiranja živali, saj ravno na podlagi tega soglasja potem upravna enota izda dovoljenje za javno prireditev, kakršne so tudi cirkusi.

Po mnenju društva so cirkusi, v katerih nastopajo živali, že zdaj v nasprotju s slovenskimi predpisi. "Samo sodelovanje za živali namreč pomeni stres, bolečine, strah, nepotrebno vznemirjenje ali celo preobremenjevanje. Še posebno glede na to, koliko ljudi obišče cirkus in kakšen hrup nastaja v prostoru. Vse to pomeni trpljenje živali v smislu zakona o zaščiti živali, ki kot trpljenje živali definira tudi strah, bolečine, poškodbe in nepotrebno vznemirjanje," pravijo v društvu, kjer poudarjajo, da so ravno zato cirkusi z živalmi prepovedani ali nezaželeni v mnogih evropskih državah. Za mnenje smo povprašali tudi v ZOO Ljubljana, a odgovora nismo dobili. Odgovoril pa nam je Jože Rožmanec iz ZOO parka Rožman iz Horjula, ki pravi, da gre pri dresuri cirkuških živali za mučenje, ustrahovanje in poniževanje, katerega posledice so, da "se 150-kilogramske divje mačke od vsega hudega obnašajo kot bolni dveletni otroci".