V ciljni areni so se iz zvočnikov razlegale koračnice, kar je po približno triurnem pešačenju še dodatno podžgalo pohodnike že tako židane volje. Poleg številnih domačinov in bližnjih okoličanov se je letošnjega pohoda udeležilo tudi zavidljivo število Primorcev, Štajercev in Gorenjcev. Jože iz Besnice pri Kranju, ki se je pohoda skupaj z ženo udeležil že petič zapored, je povedal, da so bile razmere za hojo - podobno kot lansko leto - enkratne. "Nobenega blata, le pogled na pršič, ki je zapadel prejšnjo noč," je zadovoljno pripomnil.

Tudi prešerno nasmejana skupinica pohodniških žena iz Ljubljane, ki se je na cilju zasluženo krepčala z doma pripravljenimi sendviči in čajem, je v en glas zatrjevala, da je bil letošnji pohod nekaj posebnega. Tudi prijavnina, ki so jo organizatorji prvič uvedli, jih ne moti, kot je pripomnila nekoliko priletna pohodnica Marija, saj "stane le dva evra, vanjo pa je vključen tudi avtobusni prevoz". Predsodek o moteči prijavnini je dokončno razblinil Avgust iz Grosupljega, ki je dejal, da je vendarle treba nekaj prispevati za tako lepo prireditev. "Konec koncev se startnina pobira tudi na drugih pohodih," je povedal Grosupeljčan, za katerega je bil to jubilejni - deseti - pohod.

Medtem ko si je večina pohodnikov recesijskim časom primerno privoščila doma pripravljeno malico (mojstri žara se niso ravno preznojili), so prodajalci na stojnicah ponujali vse živo; od krhljev do potice in medu ter od lončenih izdelkov do Jurčičevih knjig v angleškem in francoskem jeziku - vendar so vsi po vrsti tarnali, da prodajo bore malo in da je njihov namen bolj promocijske narave.

Kljub temu je bilo dobre volje v izobilju, te pa ni skrival niti predsednik Planinskega društva Polž Aleš Erjavec, ki je od lanskega leta glavni organizator Jurčičevega pohoda. "Izjemno smo zadovoljni, saj smo dobro izpeljali prireditev, pri čemer nam je šlo na roko tudi lepo vreme, tako da je vse skupaj spominjalo na pravo zimsko pravljico. Prešteli smo kar 12.000 pohodnikov, kar pomeni, da smo vnovič podrli rekord," je povedal Erjavec.

Po osrednji opoldanski prireditvi na Muljavi so nekateri še podaljšali veseljačenje ob narodnozabavnih vižah, drugi so se podali do Krške jame, ki je bila odprta posebej za pohodnike, spet tretji pa so si ogledali osnovno šolo na Krki, ki je pred kratkim praznovala 200-letnico obstoja in jo je nekoč obiskoval tudi avtor prvega slovenskega romana.