"To ni edini javni zavod, ki ponavlja razpis. V nekaterih so ga ponovili celo trikrat. Po navadi so drugič razpisi bolj uspešni, ker šele tedaj kandidati spoznajo, da gre zares. Pričakujem, da bo več prijav in da bo izbor kandidatov še bolj pester. Pogoje so izpolnjevali vsi trije kandidati, vendar niso dobili podpore sveta zavoda," je dejal podžupan Jani Möderndorfer, ki je zatrdil, da v ozadju nikakor ne gre za politično kadrovanje in da MOL nima svojega kandidata.

Miro Gorenšek, predsednik Sveta zavoda ZD Ljubljana in predsednik Odbora za zdravstvo in socialno varstvo, pravi, da Rauber članov sveta ni prepričal s svojim dosedanjim delom, druga dva pa nista predstavila dovolj ambiciozne vizije, ki jo zdravstvena ustanova potrebuje. Gorenšek je tudi prepričan, da "mora ZD voditi zdravnik, tako kot naj bo ravnatelj šolnik, ker bolje pozna duha ustanove".

Zdravnik je sicer tudi Kocijan, vendar mu to pri prvem razpisu ni pomagalo. Po nekaterih informacijah naj bi v predstavitvi napovedal tudi odpuščanje, saj naj bi bilo v administraciji okoli 60 ljudi preveč, ZD pa bi lahko na zeleno vejo spravil v najmanj dveh letih. Po neuradnih informacijah znova ne namerava kandidirati.

Svet zavoda bo prijave odprl 3. februarja, nato bo s kandidati opravil razgovore, o (ne)izbiri pa jih mora obvestiti v 30 dneh od dneva objave razpisa.

ZD Ljubljana sicer že zdaj vodi zdravnik, vendar pa je Zvonko Rauber že dolgo časa trn v peti županu Zoranu Jankoviću, ki meni, da Rauber svoje delo slabo opravlja. Odnosa z MOL nam Rauber ni hotel komentirati, niti nam ni hotel odgovoriti, kaj naj bodo prednostne naloge novega direktorja, kateri so njegovi največji dosežki preteklega mandata, s koliko presežka je ZD Ljubljana končal preteklo leto in kolikšna je bila realizacija načrtov v letu 2008. Damjana Kralj, njegova sodelavka za stike z javnostmi, je pojasnila, da se Rauberju zdijo vprašanja neumestna.

Na slab odnos med MOL in ZD Ljubljana je dolgo opozarjala svetnica Meta Vesel Valentinčič, članica odbora za zdravstvo in socialno varstvo. Po njenem prepričanju je potencialne kandidate od prijave odvrnilo tudi dejstvo, da ima MOL zelo slab odnos do ZD Ljubljana, saj zadnji dve leti za investicije v ZD Ljubljana kot njegova ustanoviteljica ni namenila niti evra.

Zdaj po njenem mnenju ZD protizakonito investira, saj vlaga denar, ki mu ga sicer zdravstvena zavarovalnica namenja za programe in tekoče vzdrževanje, torej za bolnike.

Evgenij Komljanec, nekdanji direktor ZD Izola, trdi, da na položaj direktorja brez politične podpore ne more priti nihče. "Direktorja na predlog sveta zavoda potrdi ali zavrne občinski svet, zato je zame to politična funkcija. Oblast te postavi in te lahko tudi zamenja. Ko politična volja usahne, usahne tudi podpora," je dejal Komljanec, ki kot ortodont odhaja v zasebne vode. Po njegovem mnenju ni pomembno, ali položaj direktorja zasede zdravnik ali menedžer, saj je vodenje tako velike ustanove odvisno od drugih posameznikovih sposobnosti, kot je socialna inteligenca, ki mu omogoča iskati ravnotežje med zdravniki, ki so po njegovem mnenju specifični ljudje.

Emil Židan, direktor ZD Vrhnika, ki je na ta položaj prišel s položaja prokurista v ljubljanski agenciji za zavarovalništvo Sava-Tris, pa je na vprašanje, ali je bolje, da ZD vodi ekonomist ali zdravnik, odgovoril kratko: "Le čevlje sodi naj kopitar." Židan je prepričan, da je vodenje domena menedžerja, ki ima v primeru zdravstvenega doma ob sebi vedno stroko, vodjo bodisi zdravniške ekipe ali medicinskih sester.