Prav Golobič je že dopoldan kritiziral predlog prvaka Janeza Janše parlamentarnim strankam za sklenitev partnerstva 2+10. V stranki Zares takega sporazuma ne bodo podpisali, ker po besedah Gregorja Golobiča ni nobene potrebe po sestavljanju nove velike koalicije ali vlade narodne rešitve. Sodelovanja z opozicijo v Zares ne odklanjajo, vendar naj to ostane v okviru delitve vlog in odgovornosti v parlamentarni demokraciji med vladno koalicijo in opozicijo.

Pravila delovanja partnerstva, ki jih predlaga SDS, namreč med drugim vlado obvezujejo, da vsem strankam v razpravo posreduje vse osnutke zakonov, še preden se o njih začne razprava v vladi in parlamentu. To bi državni parlament potisnilo v popolno senco in uvedlo nadparlament oziroma vsemogočni vrhovni svet strank, sestavljen iz strankarskih veljakov. Če je že kaj treba spreminjati v postopkih sprejemanja zakonov, je treba okrepiti vpliv stroke na vsebino zakonov, dodaja vodja poslancev Zares Cveta Zalokar Oražem.

Janšev predlog za Zares ni sprejemljiv niti po vsebini. Je preširoko zastavljen in obsega prav vse. V Zares pa so prepričani, da bi bilo dobro in pametno partnersko sodelovanje vseh parlamentarnih strank vzpostaviti projektno. Tako bi lahko to bilo partnerstvo za skupno iskanje učinkovitih ukrepov za izhod iz gospodarske krize. Lahko bi se dogovorili za partnerstvo pri uvedbi pokrajin do leta 2010, za ustavne spremembe in za spremembe volilnega zakona v smeri večjega vpliva volilcev na to, kdo bo izvoljen v parlament, je posamezne mogoče projekte našteval Gregor Golobič.

Za predlog partnerstva 2+10 pa dejal, da povsem nekritično povzema usmeritve in načrte prejšnje vlade, tudi tiste o umetnem otoku ali velikanskih zabaviščnih parkih, in kot vseobsegajoči kriterij razvoja razglaša le visoko gospodarsko rast. Nasploh je vtis, da si hoče bivši premier s tem partnerstvom najti odvezo za odgovornost, ker ni izpeljal strukturnih reform, ko je bil za to najbolj ugoden čas.

O omenjenem predlogu za partnerstvo 2+10 po sestanku predsednikov vladnih strank prejšnji torek, na katerem so načeloma podprli sodelovanje z opozicijo pri iskanju izhodov iz krize, predsednik vlade in SD Borut Pahor z Golobičem ni govoril. Se je pa v ponedeljek na to temo nenapovedano sestal z Janezom Janšo. Golobič je to potezo komentiral z besedami, da ga to, da se predsednik vlade sestaja in dogovarja prej z vodjo največje opozicijske stranke kot s partnerji v koaliciji, ne moti, kajti to je njegova svobodna odločitev.

Manj znano je, da je Pahor tudi sam pripravil vsebinsko zelo splošen predlog partnerstva za razvoj in zelo konkretnih pravil njegovega delovanja, ki so skoraj do pike enaka kot tista, ki jih je napisal Janša. Kaj sta bivši in aktualni predsednik vlade na sestanku sklenila, ni znano. Iz Pahorjevega pojasnila za STA je mogoče razbrati le, da naj bi se partnerstvo z opozicijo ne omejevalo le na premagovanje krize, ampak naj bi vsebovalo, kot pravi, novo razvojno paradigmo. Pahor je tudi napovedal, da bo na temo partnerstva z opozicijo prihodnji teden sklical sestanek predsednikov vseh parlamentarnih strank.

V SDS so omenjena stališča Zares že označili za nezaupnico predsedniku vlade Borutu Pahorju, od katerega pričakujejo, da bo zagotovil sodelovanje v vseh strank v partnerstvu 2+10. Jasne podpore tako zastavljenemu partnerstvu pa ni niti v opozicijskih SLS in SNS, ki sicer sodelovanje z vladno koalicijo podpirata.