Danes so od prve svetovne vojne ostali spomeniki, pokopališča, znamenja. Vsi govorijo o veliki vojni, o bolečini, smrti in upanju, da se kaj podobnega ne bi zgodilo nikoli več. Nikoli več vojne in da morajo dogodki izpred 90 let ostati mrtvim v spomin, živim pa v opomin, je v svojem nagovoru na spominski slovesnosti ob 90. obletnici konca prve svetovne vojne pri Krnskem jezeru poudaril tudi generalmajor Alojz Šteiner.

"V Posočju so krvaveli vojaki različnih narodov in narodnosti, čeprav niso hoteli vojne. Danes vojaki evropskih narodov skupaj sodelujemo na mirovnih misijah po vsem svetu. Nikoli ne smemo pozabiti junaštev tistih, ki so se borili po naših gorah in dolinah. Prav tako ne civilnih žrtev vojne," je med drugim dejal generalmajor Šteiner in poudaril, da vojna s seboj nosi razčlovečenje vojakov in da mora imeti vojna na soški fronti posebno mesto v naši zgodovini, saj so se na obeh sovražnih straneh borili tudi slovenski vojaki.

V imenu tujih diplomatov je več kot 1500 udeležencev 11. spominskega pohoda v počastitev padlih in umrlih vojakov ter konca prve svetovne vojne nagovorila romunska veleposlanica v Sloveniji Dana Manuela Constantinescu. Med drugim je dejala, da jo skrbi, ker mladi dajejo premalo pozornosti zgodovini svojih narodov in se preveč predajajo menedžerskemu poslu ter pehanju za denarjem.

Slovesnost ob Krnskem jezeru (1400 metrov visoko), ki se je kopalo v soncu, na vrhu Krna pa je bila meter debela snežna odeja, so popestrili z nastopom pihalnega orkestra Slovenske vojske, pesmijo moškega zbora Triglav in kvintetom trobil Policijskega pihalnega orkestra. Prisotni so bili tudi vojaki v uniformah iz prve svetovne vojne, častna četa Slovenske vojske in oddelek gorske policije. Na tradicionalni komemoraciji za padlimi vojaki pri "madžarskem križu" pri Domu pri Krnskih jezerih je zbranim spregovoril madžarski veleposlanik v Sloveniji Jozsef Czukor, ki je spomnil na padle madžarske vojake, ob obali Krnskega jezera pa so se v večernih urah zbrali pohodniki z baklami v rokah. Še enkrat so počastili spomin na padle in umrle v prvi svetovni vojni, ki se je končala s kapitulacijo Nemčije, 11. novembra 1918, in v kateri je sodelovalo 36 od takratnih 54 držav na svetu, ki so mobilizirale okoli 70 milijonov vojakov, od katerih jih je bilo ubitih več kot 10 milijonov.