Sirskim beguncem, razseljenim po sosednjih državah, to zimo grozi lakota, če donatorji ne bodo takoj priskrbeli 51 milijonov evrov, ki jih še v decembru potrebujejo za razdelitev elektronskih nakaznic za hrano.

Kot je povedal visoki komisar za begunce Antiono Guterres, do krize financiranja ne bi moglo priti v slabšem trenutku. Med ogroženimi so številni otroci, ki se v Libanonu in Jordaniji soočajo s hudo zimo brez ustreznih oblačil ali obutve, živijo pa v šotorih, zakopanih v blatu, ter negotovih higienskih razmerah, je še izpostavil WFP, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Domove zapustila več kot polovica Sircev

WFP ni razkril, katere države niso izpolnile obljub o donatorskih sredstvih, so pa zunanji ministri Nemčije, Finske in Švedske novinarjem v Koebenhavnu priznali, da bi lahko njihove države storile več za zapolnitev denarne vrzeli.

K dodatnim sredstvom za sirske begunce je pozval tudi Washington.

Od marca 2011 je morala zaradi vojne domove zapustiti več kot polovica Sircev. Okoli 3,2 milijona jih je pobegnilo čez mejo, več kot 7,2 milijona pa je notranje razseljenih.

Vojna terjala že več kot 200.00 žrtev

»Od marca 2011 smo zabeležili smrt 202.354 ljudi,« je povedal vodja observatorija Rami Abdel Rahman in dodal, da je bilo več kot 130.000 od teh žrtev borcev. Skupno je bilo ubitih 63.074 civilistov, od tega 10.377 otrok.

Med žrtvami na strani protivladnih sil je bilo 37.324 sirskih opozicijskih upornikov, 22.624 pa je bilo džihadistov, ki niso izvirali iz Sirije. Na strani režima je padlo 44.237 vojakov, 28.974 pripadnikov paravojaških nacionalnih obrambnih sil, 624 pripadnikov libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah ter 2388 šiitskih borcev, ki niso izvirali iz Sirije ali Libanona. Še 3011 žrtev vojne pa ostaja neidentificiranih.

Poleg tega naj bi po podatkih observatorija še okrog 300.000 ljudi zadrževali v zloglasnih sirskih zaporih. Še več tisoč drugih, tako borcev kot civilistov, pa so za talce vzele Islamska država in druge skupine v Siriji.