Zaupni dokumenti nacionalnega varnostnega arhiva, ki so jih za javnost odprli ta teden, ponujajo nove podrobnosti glede incidenta. Pretresljiv je že naslov v dokumentu: »Več ton težka bomba je bila pripravljena na detonacijo, ko je padla na zemljo.« Takratni minister za obrambo Robert McNamara je pojasnil, da samo zaradi enega varovalnega sistema za detonacijo (od štirih), ki se ni sprožil, bomba ni eksplodirala. Težko je oceniti škodo, ki bi jo povzročili bombi, če bi eksplodirali, še dodaja CNN.

Na spletnem mestu nuclearsecrecy.com, ki uporabniku omogoča simulacijo eksplozije jedrske bombe, je navedeno, da bi ena izmed dveh bomb, ki sta iz letala padli leta 1961, povzročila sevanje v polmeru 24 kilometrov. Vremenske razmere bi to lahko še poslabšale. Eksplozija bi ubila okoli 28 tisoč ljudi, 26 tisoč pa bi jih bilo poškodovanih.

Bombnik B-52 je imel težave z desnim krilom, preden je razpadel na dva dela. Pri eni jedrski bombi se je odprlo padalo, pri drugi ne. Bomba s padalom je varno pristala, odstranjen pa je bil tudi del, ki dovaja energijo generatorja eksplozivu. Druga bomba je trčila na tla, se »prižgala«, a ni eksplodirala.

Od osmih članov posadke jih je letalsko nesrečo preživelo pet. Eden izmed preživelih, major Richard Rardin za obsežnost eksplozije, ki bi jo lahko povzročila jedrska bomba, sploh ni vedel. »Moja največja skrb so bili psi, na katere sem naletel na svoji poti,« je pojasnil vojak, ki je v temi iskal pomoč.