Obama je novinarjem povedal, da uporabljajo vse ustrezne zakonite kanale in sodelujejo z različnimi državami, da zagotovijo spoštovanje vladavine prava. Snowden je časopisoma Guardian in Washington Post predal informacije o nadzoru telefonskih komunikacij Američanov in spletnih komunikacijah tujcev. Pred tem je s Havajev pobegnil v Hongkong.

Iz Moskve bo skušal oditi v Ekvador, kjer je zaprosil za politični azil. Obama je glede svoje zadnje velike afere redkobeseden. Programe NSA zagovarja kot nujno potrebne za boj proti teroristom, Američanom pa polaga na dušo, da je potrebno najti ustrezno razmerje med varnostjo in zasebnostjo.

Wikileaks Snowdenu priskbel »begunski« potni list

Snowden je "zdrav in na varnem", je prek videokonference sporočil ustanovitelj spletne strani WikiLeaks Julian Assange. Kje se nahajata Snowden in sodelavka WikiLeaksa Sarah Harrison, ki potuje z njim, pa Assange ni želel razkriti.

"V luči trenutnih okoliščin vam ne morem zagotoviti informacij o tem, kje se nahajata. Rečem lahko le, da je zadeva pod nadzorom," je dejal Assange. "Vemo, kje je Snowden, je na varnem in optimističen," je dodal.

Sicer pa je Assange dejal, da je Snowden v nedeljo zapustil Hongkong z namenom doseči Ekvador s pomočjo varnega prehoda "čez Rusijo in druge države", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ker so ZDA preklicale Snowdenov ameriški potni list, je Wikileaks američanu priskrbel tako imenovani »begunski« potni list ekvadorske valde, poroča Reuters.

Ekvador preučuje prošnjo za azil Edwarda Snowdna

Ekvadorski zunanji minister Ricardo Patino je danes dejal, da je v primeru pregona Edwarda Snowdna najbolj pomembno načelo človekovih pravic, poroča Reuters. Snowden je to južnoameriško državo prosil za azil, potem ko so ZDA proti njemu vložile obtožnico zaradi vohunstva in utaje zaupnih podatkov.

Patino je zbranim novinarjem v Vietnamu razložil, da bo Ekvador preučil Snowdnovo prošnjo za azil, in potrdil, da so v stiku z Rusijo, kjer naj bi se Snowden še vedno nahajal.

Je Snowden na letalu ali ne?

Rusko letalo je danes poletelo proti Havani, na njej pa ni ne duha ne sluha o nekdanjem zaposlenem pri ameriški nacionalni agenciji za varnost (NSA) Edwardu Snowdnu, ki so ga ZDA obtožile vohunjenja in utaje zaupnih podatkov, poroča Reuters. Pred tem so nekateri mediji poročali, da je Snowden že na letalu, kar je povzročilo (ne)malo zmede.

Francoska tiskovna agencija AFP je najprej malo po poldnevu sporočila, da je z moskovskega letališča Šeremetjevo ob 12.15 proti Havani poletelo letalo, na katerem je domnevno tudi Snowden.

Na letalu tudi številni novinarji

Kakih 25 novinarjev, med njimi britanskega BBC in ameriške televizije ABC, ki so kupili letalske karte za Kubo in so tako prišli na letalo, so sicer sporočili, da ga med potniki na krovu letala ni in da je njegov sedež prazen. A obenem so prihajale informacije, da se je prijavil za let SU 150. Ruski blogerji so celo objavili fotografijo njegovega vstopnega kupona.

Stevardesa je za Reuters potrdila, da Snowdna ni na krovu, na sedežu, kjer bi moral sedeti, pa sedi nek drug potnik. Neimenovani vir družbe Aeroflot je dejal enako: »Ni ga na letalu.«

Interfax je medtem ob sklicevanju na neimenovani vir že tudi poročala, da naj bi imel Snowden vozovnico za naslednji let proti Ekvadorju, verjetno prav tako preko Kube. »V tranzitnem območju (letališča Šeremetjevo) lahko ostane kakor dolgo želi,« je še dejal vir, katerega kredibilnosti pa ni mogoče potrditi.

ZDA so mu že preklicale potni list

Snowden je danes s pomočjo predstavnikov spletne strani WikiLeaks iz Moskve odpotovaL proti Ekvadorju, kjer je zaprosil za zatočišče pred pregonom ZDA. Tam so se v nedeljo nadaljevale kritike na račun objave zaupnih informacij.

Ameriški State Department je Snowdnu včeraj že preklical potni list, vendar pa mu to doslej ni preprečilo potovanj. V nedeljo so ugibali, da se bo zatekel v Venezuelo, pred tem pa, da morda v Islandijo. ZDA pritiskajo na vse države, skozi katere bo morda potoval, da ga aretirajo in pošljejo v domovino, kjer se sooča z obtožnico po zakonu o vohunjenju za tuje sile.

ZDA razočarane nad Rusijo

Za ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja je Snowdnov polet iz Hongkonga v Rusijo »razočaranje«. V Washingtonu bi bili posebej razočarani, če so v Hongkongu namerno ignorirali zahteve ZDA in so Snowdnu v nedeljo »zavestno dovolili vkrcanje na letalo« za Moskvo, je ob obisku v indijski prestolnici danes ocenil Kerry. »Brez vsakega dvoma bi to imelo nek vpliv na odnose in posledice,« je še dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Na vprašanje glede vloge Rusije pri spornem letu je Kerry pozval Ruse, »naj živijo po pravnih standardih, saj je to v interesu vseh. V zadnjih dveh letih smo v Rusijo izročili sedem zapornikov, ki so jih hoteli, in mislim, da sta recipročnost in izvajanje zakona zelo pomembna.«

Obenem je državni sekretar stopil v bran odločitvi ZDA, da zahtevajo aretacijo Snowdna, saj je ta, kot je poudaril, izdal svojo državo: »Očitno se postavlja nad zakon, saj je s kršitvijo prisege izdal svojo državo, in mislim, da nosi to zelo resne posledice.«

Hongkong le spoštoval zakone

Oblasti v Hongkongu se zagovarjajo, da so odhod Snowdna v nedeljo dovolile izključno zato, ker je bil ameriški zahtevek za njegovo aretacijo pomanjkljiv in ni izpolnjeval zahtev. Delovali naj bi torej zgolj v skladu s svojo zakonodajo. Kitajsko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da oblasti v Pekingu »vedno spoštujejo« relativno avtonomijo Hongkonga znotraj države.

O tem je danes spregovoril tudi vodja Hongkonga Leung Chun-ying, ki je poudaril, da »ljudje Hongkonga pričakujejo, da bo Hongkong spoštoval svoje zakone«. Na vprašanje, ali je dobil kakšna navodila glede Snowdna iz Pekinga, ni odgovoril, je pa dejal, da se v skladu s statusom Hongkonga z oblastmi v Pekingu redno posvetuje glede zunanjepolitičnih zadev.

Preberite še: Snowden čez Moskvo proti novemu zatočišču

Bela hiša je zgodaj davi sporočila, da pričakuje sodelovanje Rusije glede izročitve Snowdna. Tiskovna predstavnica sveta za nacionalno varnost Caitlin Hayden je izrazila upanje, da mu Moskva ne bo dovolila oditi »glede na intenzivno sodelovanje po napadu na bostonskem maratonu in našo zgodovino sodelovanja z Rusijo pri zadevah kazenskega pregona«.

Pričakujejo, da bo Rusija Snowdna izgnala v ZDA

Ob tem je omenila, da so ZDA »vrnile Rusiji vrsto pomembnih kriminalcev na zahtevo ruske vlade«. »Pričakujemo, da bo ruska vlada pregledala vse možnosti, ki so na voljo za izgon gospoda Snowdna v ZDA, kjer se bo soočil z roko pravice za zločine, ki jih je obtožen,« je dodala Haydenova.

Izrazila je tudi razočaranje nad Hongkongom, ker je dopustil, da je Snowden odšel, »čeprav so ZDA vložile pravno veljavno zahtevo za njegovo aretacijo z namenom izročitve skladno z ameriško-hongkonškim sporazumom o izročitvah«.

Ogorčeni kongresniki

Ameriški kongresniki so v nedeljo na televizijskih programih v ZDA izražali ogorčenje nad državami, ki niso takoj skočile in izpolnile zahteve, da jim vrnejo Snowdna. Republikanska kongresnica Ileana Ross-Lehtinen s Floride je na več programih govorila zaničljivo o Kitajski, Rusiji, Kubi, Venezueli in Ekvadorju ter trdila, da jim Snowden izdaja ameriške skrivnosti.

Snowden je sicer doslej te skrivnosti objavil na ogled vsemu svetu in ne le določenim državam. Novinar Guardiana, ki je prvi objavil Snowdnove informacije Glenn Greenwald je za televizijo NBC odločno zavrnil takšna natolcevanja in dejal, da bi Snowden že zdavnaj pobral milijone dolarjev od katere od držav, če bi bila to njegova motivacija za objavo informacij.

Nihče ne upa stopiti v bran »izdajalcu«

Noben od nastopajočih kongresnikov in senatorjev v nedeljo ni stopil v bran Snowdnu, čeprav se vsi ne strinjajo z obsegom programa nadzora NSA. Bojijo se, da se bo njihova politična kariera končala, če jih obtožijo izražanja podpore »izdajalcu«. Predsednica senatnega obveščevalnega odbora demokratka Dianne Feinstein iz Kalifornije je izrazila tudi skrb, da naj bi imel Snowden pri sebi še okoli 200 tajnih dokumentov.

Skrb je utemeljena, saj je Greenwald v Guardianu napovedal, da dela na novih člankih na podlagi Snowdnovih informacij. Nastopi kongresnikov na ameriških televizijah spominjajo na leto 2003, ko so vsi trobili v isti rog za vojno proti Iraku, dvomljivce pa so pomilovalno razglašali za naivneže ali celo kaj hujšega.

Izročitev ni bila v skladu s hongkonškimi zakoni

Pri tem ponovno sodelujejo tudi televizijski voditelji, kot je David Gregory pri NBC, ki je Greenwalda vprašal, zakaj ne bi preganjali tudi njega, ker pomaga obtoženemu zločincu. Razprava o vohunskih programih NSA je v ZDA trenutno povsem v senci spremljanja popotovanj Edwarda Snowdna in držav, ki si ga bodo upale sprejeti.

Hongkong je na zahtevo za izročitev v ZDA zavrnil s trditvijo, da ta ni bila v skladu z njihovimi zakoni. Pravosodno ministrstvo ZDA trdi, da je bilo vse, kot je treba. Analitiki sicer ne dvomijo, da je zeleno luč pritisnil Peking, saj je bil Snowden prevroč kostanj. Kitajska si ne želi več let pravosodnih prepirov z ZDA okrog človeka, ki je postal za Kitajce junak.

Tudi ZDA vohunijo

Po letih ameriških obtožb, da Kitajska vohuni in krade vojaške, tehnološke in poslovne informacije, je Snowden povedal, da ZDA počnejo enako. Direktor NSA general Keith Alexander je za ameriško televizijo ABC razložil, da se ZDA zagotovo zanimajo za tiste, ki o njih zbirajo podatke. Ob tem je dodal, da NSA pri svojem delu sledi zakonom.