Predvideno je, da Hrvaška postane članica EU julija letos, in v Washingtonu pričakujejo, da se bo to tudi zgodilo, je v pogovoru z novinarji v Bruslju poudaril ameriški diplomat.

Kompleksen spor

V povezavi z odprtim vprašanjem LB je dejal, da je to "res kompleksen spor" in da ZDA tako Hrvaško kot Slovenijo "pozivajo, naj si nujno prizadevata za rešitev, ki bo omogočila premik naprej".

"Za Slovenijo je pomembno, da naredi premik naprej in ratificira hrvaško pristopno pogodbo," je še dejal Reeker. Kot je dodal, ve, da so še nekatere druge članice unije, ki pogodbe še niso ratificirale.

Problem LB ni ameriško vprašanje

Ob tem je poudaril, da problem LB "ni ameriško vprašanje". ZDA pri tem vprašanju ne igrajo vloge mediatorja ali katere koli druge vloge razen tega, da obe državi spodbujajo k sodelovanju za rešitev spora, je zatrdil.

Dobro se mu zdi, da sta državi imenovali strokovnjaka za to vprašanje, ki se bosta znova srečala 22. januarja. To je po njegovih besedah pomemben signal in priložnost, ki jo je treba izkoristiti za to, da se najde ustrezne rešitve, potrebne za premik naprej.

Napredek v širitvenem procesu je po Reekerjevih besedah pomemben za EU in za obe državi, ki si kot sosedi delita preteklost in tudi prihodnost.

V ZDA prepričani, da bomo rešili probleme

Reeker je na kratko komentiral tudi politično krizo v Sloveniji. "Trdno smo prepričani, da bodo ljudje v Sloveniji, njeni državljani in voditelji, lahko rešili svoje probleme in izzive, saj imajo močne institucije in demokracijo," je poudaril.

To po njegovih besedah kaže na pomen članstva v evroatlantskih organizacijah, ki daje državam trdno osnovo, s katere lahko delujejo in rešujejo bodisi gospodarska bodisi politična vprašanja oziroma krize, s katerimi se sicer sooča vsaka država.

Na vprašanje, ali bi lahko slovenska politična kriza zapletla ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe, pa je Reeker odgovoril, da je pomembno, da si Slovenija ob tem, ko rešuje svoje izzive, prizadeva tudi za rešitev vprašanja LB, kar sicer tudi počne.

Rešili že hujše težave

Ameriški diplomat verjame, da državi spor o LB lahko rešita, saj so bile na Balkanu in po vsem svetu rešena že veliko bolj zapletena vprašanja.

Pomočnik namestnika ameriške državne sekretarke Hillary Clinton, ki jo bo na položaju kmalu nasledil John Kerry, je sicer poudaril, da bo za ameriško politiko do Zahodnega Balkana tudi v prihodnje veljala "kontinuiteta".

Sicer pa je komentiral tudi dogajanje v drugih državah v regiji, na primer odnose med Hrvaško in Srbijo, pri čemer je izpostavil pomen današnjega srečanja predsednika hrvaške in srbske vlade Zorana Milanovića in Ivice Dačića v Beogradu.

"Hrvaška in Srbija imata veliko več skupnega kot razlik. Imata zgodovino, ki je prepletena na veliko načinov, in skupno prihodnost v EU. To je stališče ZDA," je dejal.

Čas je, da se premaknemo naprej s praktičnim pristopom

Reeker je na sploh vse države Zahodnega Balkana spomnil, da smo v 21. stoletju, in jih pozval, naj gledajo naprej. "Smo v letu 2013, ne v letu 1992 ali 1993. Čas je, da se premaknemo naprej s praktičnim pristopom," je poudaril.

Leto 2013 je pomembno leto za Zahodni Balkan, kjer je pred stotimi leti divjala druga balkanska vojna - od takrat je regija prišla daleč, a veliko je še treba doseči, je še opozoril Reeker.