"Čeprav gre za odločitev EU, podpiramo odpravo embarga na orožje za Sirijo kot del naporov mednarodne skupnosti pri popolnem podpiranju sirske opozicije," je povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Patrick Ventrell, ki je dodal, da bo ta odločitev EU vsaki posamezni državi članici omogočila fleksibilnost pri podpiranju sirske opozicije, kot se ji bo zdelo prav.

Čeprav so ZDA doslej sirski opoziciji dobavljale le humanitarno pomoč, je Ventrell dejal, da to "omogoča drugim, da okrepijo svojo podporo opoziciji".

Medtem pa se je sirski režim na odločitev EU odzval z ogorčenjem. "Odločitev EU razkriva njeno oviranje mednarodnih naporov za dosego politične rešitve za krizo v Siriji," so sporočili iz sirskega zunanjega ministrstva. EU so obtožili, da "podpira in spodbuja teroriste s tem, da jim dobavlja orožje, kar je jasna kršitev mednarodnega prava".

Zunanji ministri EU so se v ponedeljek dogovorili o odpravi embarga na izvoz orožja za sirsko opozicijo, unija pa je ohranila druge sankcije proti sirskemu režimu. Rusija je EU zato obtožila, da škoduje mirovnemu procesu, obtožila pa jo je tudi dvojnih meril, ker je odpravila embargo na izvoz orožja opoziciji, ne pa tudi režimu.