Kot je po pisanju britanskega BBC še dejala tiskovna predstavnica State Departmenta Victoria Nuland, Asadov govor ne prispeva k politični tranziciji, ki je cilj sirskega naroda, ter spodkopava prizadevanja odposlanca ZN in Arabske lige za Sirijo Lakhdarja Brahimija.

Nulandova je - podobno kot pred njo že visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton - tudi ponovila poziv, da mora Asad sestopiti z oblasti, saj je izgubil vso legitimnost. Ashtonova je namreč v svojem prvem odzivu na nedeljski govor izpostavila, da se mora Asad "umakniti in dovoliti politično tranzicijo" v svoji državi.

Do Asadovih izjav je bil med drugim kritičen tudi turški zunanji minister Ahmet Davutoglu, ki jih je označil kot "ponavljanje tega, kar govori že ves čas", vodja britanske diplomacije William Hague pa je menil, da "prazne obljube reform ne preslepijo nikogar".

Tudi Sirska nacionalna koalicija - krovna organizacija sirske opozicije, ki sta jo kot legitimno zastopnico sirskega naroda med drugim priznali EU in ZDA - je Asadovo ponudbo že v nedeljo zavrnila. Kot so ponovili, ne bodo pristali na nič manj kot na odhod Asada in njegove vlade.

Asad je v nedeljo v prvem javnem nagovoru v sedmih mesecih pozval k nacionalnemu dialogu, a obenem zavrnil pogovore z uporniki, ki jih je označil kot "sovražnike Boga in lutke Zahoda", saj da delujejo po nareku iz tujine.

Predstavil je svoj predlog politične rešitve krize v državi, ki med drugim vključuje oblikovanje nove ustave, o kateri bi odločali na referendumu. Sledila bi izvedba parlamentarnih volitev in nato oblikovanje nove vlade. Temu bi sledila še "konferenca nacionalne sprave", podelili pa bi tudi splošno amnestijo za vse priprte.

A obenem bi si Asad pridržal pravico, da kandidira na naslednjih predsedniških volitvah, umika z oblasti pa ni omenil.