Zvezni sodnik Carl Barbieri bo moral ugotoviti, ali so podjetja kriva velike malomarnosti pri nesreči na naftni ploščadi Deepwater horizon 20. aprila 2010.

Ameriški zvezni zakon o čisti vodi predvideva do 1100 dolarjev kazni za vsak izliti sod nafte v morje. Če pa gre za veliko malomarnost, se kazen lahko tudi početveri.

Po eksploziji naftne ploščadi v Mehiškem zalivu, v kateri je umrlo 11 ljudi, se je po ocenah vlade v morje izlilo 4,8 milijona sodov nafte. BP trdi, da je številka napihnjena za okrog 20 odstotkov.

Lastnik vrtine BP je doslej že pristal na plačilo 4,5 milijarde dolarjev kazni za kazensko odgovornost, lastnik ploščadi, podjetje Transocean, pa 1,4 milijarde.

Sodnik Barbieri je decembra potrdil dogovor o poravnavi tožb držav v Mehiškem zalivu in podjetij zaradi gospodarske škode po izlitju. BP ocenjuje, da bo moral za to odšteti 8,5 milijarde dolarjev.

Zdaj ostajajo še tožbe zaradi okoljske škode in Barbieri obljublja, da se bo sodni proces končal v nekaj mesecih. Prejšnji največji primer izlitja nafte iz tankerja Exxon Valdez pri Aljaski leta 1989 se je glede okoljskih odškodnin vlekel dolga leta. Sodni proces se lahko konča tudi predčasno s poravnavo, kar bo odvisno od razpleta dogodkov na sodišču.

Odvetniki tožnikov in toženih podjetij danes podajajo uvodne izjave o svojem primeru, v torek pa se bo začelo zaslišanje prič. Odvetniki tožnikov trdijo, da so podjetja zaradi stroškov hitela z deli na vrtini in pri tem zanemarila varnost, zato so kriva velike malomarnosti.

Odvetniki toženih pa to zanikajo in zavračajo tudi ocene o količini izlite nafte.