Mednarodna človekoljubna skupina Zdravniki brez meja bo prihodnji mesec v treh središčih za zdravljenje ebole uporabila eksperimentalna zdravila, ki pa jih niso dodobra preiskali in jih testirali na živalih ali zdravih ljudeh. Zdravniki brez meja bodo sodelovali še z WHO in zdravstvenimi organizacijami držav zahodne Afrike. »Če želimo najti zdravilo, moramo to storiti sedaj, kar pomeni tudi, da moramo pospešiti te preizkuse,« je za tiskovno agencijo AP povedal Peter Horby, ki vodi preiskavo univerze Oxford.

Zaradi ebole je do sedaj umrlo 5160 ljudi, z virusom pa jih je bilo okuženih 14.098, kažejo najnovejši podatki WHO. V Gvineji in Liberiji se število okuženih na nacionalni ravni ne viša več, čeprav so številke na določenih območjih malce višje.

Vsega denarja za pomoč še niso prejeli

V Sierri Leone, kjer je zaradi ebole umrlo 1169 ljudi, se število okuženih strmo vzpenja, v le enem novembrskem tednu so v državi zabeležili 421 novih okužb, poroča WHO. V Maliju po smrti malčka oktobra naj ne bi bilo več okužb, a so podatki WHO pokazali, da je nedavno zaradi ebole umrla vsaj še ena oseba, za dve pa sumijo, da sta bili povezani z njo.

Organizacija WHO je do sedaj prejela le 49 odstotkov od obljubljenih 260 milijonov dolarjev, potrebnih za boj proti virusu. V treh afriških državah, v katerih je ebola najbolj razširjena, so načrtovali postavitev 4611 postelj, od tega pa jih je le četrtina primernih.

Sorodniki edine ameriške žrtve ebole dosegli dogovor o odškodnini

Prezbiterijanska bolnišnica iz Dallasa je priznala napako in bo plačala odškodnino ter ustanovila dobrodelni sklad z imenom liberijskega priseljenca Thomasa Erica Duncana, ki je za ebolo umrl 8. oktobra. Pred tem so ga v isti bolnišnici najprej zavrnili in poslali domov.

Družinski odvetnik Les Weisbrod ni hotel izdati, koliko denarja bo odštela bolnišnica, vendar je dejal, da je družina z dogovorom zadovoljna. Dobrodelni sklad pa pomeni, da ne bo pozabljen in da ni umrl zaman.