Minimalna plača bo uveljavljena postopno

Z novim letom v Nemčiji začenja veljati minimalna plača v višini 8,5 evra na uro, ki bo uveljavljena postopno, in sicer med 1. januarjem 2015 in letom 2017. V uvedbo univerzalne minimalne plače, ki je Nemčija doslej ni poznala, je bila nemška kanclerka Angela Merkel prisiljena v zameno za vstop socialdemokratov v nemško vlado.

Med 3,7 milijona Nemcev, ki bodo imeli zaradi uvedbe minimalne plače višje prihodke, je tudi 23-letna Jessica Ardent, zaposlena v pekarni. V pogovoru za francosko tiskovno agencijo AFP je ocenila, da bo zaradi uvedbe minimalne plače na uro zaslužila dodaten evro več, zaradi česar si bo v novem letu tudi "lahko privoščila nekoliko več".

Vendar pa njenega veselja ne delijo vsi Nemci, uvedbi minimalne plač pa nasprotujejo predvsem delodajalci, ki so prepričani, da bo ta uničila delovna mesta, predvsem na vzhodu države, ki je manj razvit od zahodnega dela.

Ogrožena delovna mesta in zvišanje cen

Lastnik verige pekarn Mathias Moebius je tako za AFP opozoril, da bo moral zaradi uvedbe univerzalne minimalne plače zvišati cene peciva, najverjetneje za približno 10 odstotkov. V svoji verigi ima Moebius 45 pekarn, z novim letom in višjimi odhodki pa bo po njegovem mnenju ogroženih približno 300 delovnih mest v pekarnah. Kljub temu pa je priznal, da bo višja plača dobra za njegove zaposlene.

Nasprotniki minimalne plače tako opozarjajo, da bo ta zvišala cene in uničila veliko delovnih mest, po ocenah nemške trgovinske zbornice kar 200.000. Zvišale naj bi se predvsem cene v nekaterih storitvenih dejavnostih, kot sta taksi prevozi in frizerstvo. 58-letni taksi voznik Ahmet, ki je plačan na vožnjo in ne na uro, je tako za AFP ocenil, da bo zaradi višjih prihodkov najverjetneje moral plačati več dajatev in prispevkov za socialno varnost.

V nedavni raziskavi inštituta Ifo iz Münchna je 26 odstotkov podjetij sicer napovedalo zvišanje cen, 23 odstotkov jih bo zmanjšalo nagrade, 22 odstotkov podjetij pa se bo poslovilo od nekaterih sodelavcev. Ob tem jih bo 18 odstotkov skrajšalo delovni čas, 16 odstotkov pa oklestilo investicije. Največ podjetij sicer napoveduje kombinacijo teh ukrepov.

Predvidenih nekaj izjem

Po drugi strani pa zagovorniki uvedbe minimalne plače poudarjajo, da bo ta okrepila zasebno potrošnjo, vendar pa so ocene morebitnega povečanja potrošnje negotove, saj bo na to vplivalo tudi gibanje cen nafte in plina.

Uvedba univerzalne minimalne plače sicer predvideva nekaj izjem. Med drugim je predvideno, da bodo tisti, ki bodo po 12 mesecih brezposelnosti znova vstopili na trg dela, v prvih šestih mesecih lahko prejemali nižjo plačo od minimalne. Zanje bo tako veljalo načelo "bolje slabše plačano delo kot nobeno delo".