Sojenje peterici, osumljeni posilstva, umora in ugrabitve 23-letne Indijke, se bo na posebnem hitrem sodišču, ki so ga ustanovili posebej za ta primer, začelo že konec tega tedna. Če jih bodo spoznali za krive, jim grozi smrtna kazen. »Vsa država zahteva, da te pošasti obesimo. Tudi jaz sem za to,« je za medije dejal žrtvin oče. »Želim le, da je zakon v tem primeru najstrožji, kar je lahko. Smrtna kazen je obvezna za tako grozljiv zločin, storilce morajo obesiti,« je poudaril.

Vodja policije predlaga čili v prahu in spremstvo moškega

Tožilstvo je do zdaj zbralo več kot 1000 strani dokumentov o primeru, med njimi izjavo žrtve, ki je zaradi poškodb umrla pred tednom dni. Na sojenju bo nastopilo 30 prič. V Indiji morajo biti obtoženci med branjem obtožnice obvezno navzoči, a so tokrat zaradi varnostnih razlogov naredili izjemo in obtožencev niso privedli pred sodišče. Osumljence so v dneh po posilstvu neznanci namreč skušali tudi umoriti, varne pa niso bile niti njihove družine.

Lokalna odvetniška zbornica je že pozvala člane, naj zaradi narave zločina nikar ne branijo osumljencev, njeni predstavniki pa so pojasnili, da gre pri bojkotu za sočutje do žrtve. Vendarle to ne pomeni, da osumljenci ne bodo primerno zastopani na sodišču, saj bodo njihov primer skoraj zagotovo prevzeli odvetniki, ki jih bo določilo sodišče.

Grozljiv zločin je sprožil ogorčenje v Indiji, kjer od 16. decembra, ko je šesterica na avtobusu napadla dekle in njenega prijatelja, potekajo množični protesti, na katerih udeleženci zahtevajo ostrejše kazni za posiljevalce, zagotovitev boljših življenjskih razmer za ženske v indijski družbi pa tudi boljšo zaščito zanje ter ukrepanje politike in policije, ki naj spolnih napadov ne bi jemala dovolj resno. Vodja policije v prestolnici je pred dnevi sprožil dodaten bes protestnikov, ko je predlagal, naj ženske s seboj nosijo čili v prahu in se tako branijo pred morebitnimi napadalci, pozneje pa je na novinarski konferenci celo izjavil, naj ženske v javnost sploh ne hodijo brez spremstva moškega. Če tega ne upoštevajo, so same krive za vse, kar se jim zgodi.

Spremeniti se mora seksistična družba, ne zakoni

Vedno resnejši so tudi načrti, da bi nov zakon o posilstvih nosil ime omenjene žrtve, s čimer se strinja tudi njena družina, mnogi pa predlogu nasprotujejo, saj bi bilo razkritje njenega imena nezakonito. Po poročanju nekaterih medijev naj bi vlada razmišljala celo o tem, da bi spolne prestopnike v prihodnosti kemično kastrirali.

V Indiji se s posilstvi srečujejo vsak dan. Vsakih 21 minut v državi posilijo dekle, v New Delhiju pa vsakih 14 ur (625 na leto), kažejo vladne številke. Aktivisti ob tem opozarjajo, da mnoge žrtve napadov sploh ne prijavijo. A čeprav je vsak dan na ulicah na tisoče protestnikov, ki zahtevajo strožje kazni za spolne napadalce, mnogi menijo, da bo spremembe prinesel le drugačen način razmišljanja in obnašanja Indijcev. »To je seksistična družba, politiki še vedno javno razglašajo, da bi se morale ženske oblačiti manj privlačno in da ne bi smele hoditi ven. Zakoni sami ne bodo pomagali, če bodo ljudje še vedno enako razmišljali,« ocenjuje indijska dopisnica ameriške televizijske mreže CNN. tak